Brak wyników
    • Kobieta
    • Mężczyzna

    Tomografia komputerowa

    0 wyników
    Strona 1 z 3
    POPRZEDNIE
    NASTĘPNE

    Tomografia komputerowa, w skrócie określana jako TK lub CT, to badanie wykonywane przez radiologa, które umożliwia zobrazowanie praktycznie wszystkich partii ciała ludzkiego.

    Jest to możliwe dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu, które przenikając przez poszczególne tkanki, daje szansę na uzyskanie wyników o stanie zdrowia pacjenta na monitorze lub kliszy. Dzięki zaawansowanym technikom można uzyskać trójwymiarowy obraz danego narządu, a także obracać, pomniejszać i powiększać go według potrzeby. Osoba, która przygotowuje się do tomografii komputerowej nie powinna spożywać posiłku co najmniej sześć godzin przed wykonaniem TK. Faktyczne badanie rozpoczyna się w momencie, kiedy pacjent kładzie się na ruchomym stole, który następnie wsuwany jest do wnętrza urządzenia. Współczesne aparaty posiadają tak zwany intercom, dzięki czemu pacjent może mieć stały kontakt z lekarzem prowadzącym, dającym wskazówki dotyczące zachowania się podczas badania. Czas trwania TK nie jest długi, ponieważ ogranicza się maksymalnie do kilkudziesięciu minut.

    Po wykonanym badaniu, pacjent powinien dostarczyć organizmowi niezbędne składniki odżywcze w postaci posiłku oraz zwiększyć ilość wypijanych płynów.

    Jesteś lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą?

    DOŁĄCZ DO NAS

    Administratorem udostępnionych danych osobowych jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej „WPM"). Podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora jakim jest m.in. świadczenie usług społeczeństwa informacyjnego (art. 4 pkt 25 RODO) obejmujące udostępnienie użytkownikom możliwości łatwego dotarcia do kompletnych i rzetelnych danych publicznie udostępnionych w systemach teleinformatycznych, pochodzących z publicznie dostępnych rejestrów jak i danych upublicznionych przez użytkowników. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, jak również prawo do zgłoszenia sprzeciwu w przewidzianych w prawie sytuacjach oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. czytaj więcej