Mgr Aurelia Grzmot-Bilska

Mgr Aurelia Grzmot-Bilska

Pedagog
Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie
 • 7024
  punkty za aktywność
 • 904podziękowania za odpowiedzi
 • 642udzielone odpowiedzi
 • 1
  Miejsce w rankingu abcZdrowie
  Pedagog, Bydgoszcz

Umów wizytę

Ten lekarz nie ma jeszcze możliwości umawiania wizyt przez internet.

 • Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Bydgoszczy20 Stycznia 1920r. 9/2, Bydgoszcz

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • O mnie
 • Odpowiedzi dla pacjentów (642)
 • Opinie (1)
  średnia:

Mgr Aurelia Grzmot-Bilska jest pedagogiem.

odpowiedzi na pytania (642)

 • Wydaje mi się, że moje dziecko ma ADHD - gdzie się udać i jak leczyć?

  Bardzo proszę o pomoc, bo w moim mieście Państwowa Poradnia Pedagogiczna, do której co chwilę jestem kierowana z dzieckiem, nie bardzo radzi sobie z problemami dzieci. Jestem wściekła i zrozpaczona, czasami bezradna. Mam dziesięcioletniego syna Kamila. W obecnej chwili rozpoczął naukę w 4 klasie szkoły podstawowej. Od 1 klasy ma problemy z nauką, koncentracją. Naprawdę staram się pomagać mu jak potrafię. Mały ma problem z ortografią (błędy czysto ortograficzne, a zna zasady, zjadanie literek, mylenie liter podobnych graficznie, problemy ze zmiękczeniami), problem z czytaniem udało nam się rozwiązać po 3 latach nauki w domu i szkole. Z matematyką też ma problem (dodawanie z przekroczeniem progu opanowaliśmy w 2 klasie, odejmowanie idzie bardzo ciężko, tabliczkę mnożenia niby zna, ale metodą „kombinowaną”, trochę mnoży, trochę dodaje, mnożenie przez 9 liczy na palcach, dzielenie jest czystą porażką).

  Najgorsze jest to, że mam wrażenie, że on się uczy tylko „na chwilę”. Po prostu zapomina czego wcześniej się nauczył, tak jakby w jego mózgu było miejsce na tylko jedną partię materiału i tylko z jednego przedmiotu. Przyrodę uwielbia. Wychowawczyni z kl. 1-3 mówiła, że jak tylko omawiali przyrodę, dziecku aż oczy się świeciły z zachwytu. Ponadto Kamil po prostu musi się przez chwilę poruszać w ławce. Zakłada sobie bluzkę na głowę, chowa głowę pod parapet, macha nogami, wydaje różne odgłosy. Odrabianie lekcji w domu jest koszmarem. Ponadto ma stwierdzoną nadwrażliwość na dźwięki. Jest to tylko część problemów. Czuję się pozostawiona na pastwę losu. Nie wiem, gdzie szukać pomocy. Boję się, co będzie dalej z Kamilem.

  W PPP najpierw pani pedagog stwierdziła dysleksję. Kazała zrobić dziecku badanie słuchu i wzroku. Doniosłam wymagane badania, po czym przez 3 miesiące nie mogłam doprosić się o opinię. Po otrzymaniu wybłaganej opinii, ze zdziwieniem stwierdziłam brak niektórych istotnych informacji przekazanych mi ustnie przez panią pedagog (w tym stwierdzenia dysleksji). Nie zależy mi na dysleksji u mojego dziecka, ale do licha, mógłby mi ktoś wreszcie powiedzieć, jak ja mam pracować z dzieciakiem. Podporządkowałam Kamilowi wszystko, wychowawczyni z klas młodszych stwierdziła, że dzięki mnie otrzymywał promocję do klas starszych, ale po trzecim teście załamałam się. Zwątpiłam, czy to wszystko ma sens. Nie widzę efektów, boję się o przyszłość mojego dziecka, martwię się, że nauczyciele ze starszych klas nie będą mieli tyle cierpliwości do mojego syna. Staram się nie denerwować na dziecko, ale jak słyszę teksty typu : „Tak, bo ja jestem głupi”, „Nie interesuje mnie to”, „Nie potrafię”, to naprawdę mnie trafia, a przy tym to „zawieszanie się”... Pracujemy do pewnego momentu i dalej ani rusz i zazwyczaj Kamil „wykłada się” na łatwiejszych zadaniach, które przed chwilą rozwiązywał. Przerwy w pracy nie pomagają, bo po nich Kamil nie ma chęci do pracy.

  Matko, co jeszcze... Teraz już nie tak często, ale też jeszcze czasami ma takie „ataki”, że zaczyna strasznie szaleć, bić się z bratem, krzyczeć, skakać. Jest wtedy nie do opanowania. Sam też nie może się uspokoić. Gdy był młodszy, szalał, aż się w końcu rozpłakał. Zapewniam, że to jeszcze nie wszystko. Bardzo proszę o pomoc. Gdzie mam się zgłosić, jakie ćwiczenia stosować? Kto może mi pomóc?

  Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
  Mgr Aurelia Grzmot-BilskaPedagog

  Witam ciepło!

  Opisane przez Panią zachowania i reakcje syna bardzo mocno korespondują z obrazem klinicznym ADHD, ale oczywiście postawienie diagnozy drogą wirtualną jest niemożliwe. Dzieci nadpobudliwe psychoruchowo z deficytami uwagi często zostają wyposażone w etykietę „trudny uczeń”, u którego doszukuje się różnych deficytów parcjalnych, jak dysleksja czy dyskalkulia. Niepowodzenie szkolne często odbierają maluchowi motywację do dalszej nauki i pogarszają pozycję dziecka w klasie. Dziecko z ADD czy ADHD szybko się męczy mentalnie, szybko zapomina, szybko się dekoncentruje, nudzi, poszukuje alternatywnych zainteresowań, które i tak pasjonują na krótko. Maluchy nadpobudliwe psychoruchowo w młodszym wieku są odbierane jako żywe dzieci, problemy pojawiają się, podobnie jak w przypadku Kamila, wraz z obowiązkiem nauki szkolnej.

  Dziecku trudno wysiedzieć w ławce przez 45 minut. Rozprasza się pod wpływem, np. bodźców zza okna klasy. Więcej na ten temat może Pani przeczytać tutaj:

  http://portal.abczdrowie.pl/adhd-a-problemy-w-szkole
  http://portal.abczdrowie.pl/dzieci-z-adhd-jak-mozna-im-pomoc
  http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-adhd

  Jak pomóc Kamilowi w nauce? Na początku dziecko powinno być dokładnie zdiagnozowane pod kątem ADHD, by następnie w oparciu o konkretne rozpoznanie wypracować konkretne strategie radzenia sobie, by móc zaproponować konkretny program terapii. Musi Pani zdawać sobie sprawę, że dzieci z ADHD wymagają wsparcia ze strony swoich rodziców. Kamil potrzebuje zachęty, motywacji, organizowania warunków nauki, bo samemu ciężko mu się do tego zmobilizować. Są to niestety konsekwencje tego zaburzenia. Jeśli chodzi o pomoc w nauce, najważniejsza zasada to zasada trzech „R” – rutyna, regularność, repetycja, czyli nauka powinna odbywać się o regularnych porach, w tym samym miejscu, najlepiej w tym samym czasie każdego dnia, w miejscu cichym, które redukuje możliwość dekoncentracji dziecka, a nauczane treści powinny być systematycznie powtarzane. Najlepiej, by przy biurku, przy którym uczy się chłopiec nie było żadnych obrazków, tylko biała ściana. Wówczas wzrok dziecka ma szansę koncentrować się wyłącznie na treści podręcznika.

  Zachęcałabym Panią do udziału w warsztatach dla rodziców dzieci z ADHD, na których mogłaby Pani poznać szczegółowe metody nauczania i strategii pomocy synowi w koncentracji uwagi. Jeśli chodzi o niezdolność syna do dłuższego skupienia się nad nauką, najlepszym sposobem na dzieci nadpobudliwe jest wysiłek fizyczny. Niech dziecko pójdzie na dłuższy spacer, pobiega na boisku, popływa na basenie – kiedy wróci zmęczone, będzie łatwiej mu skupić się na nauce. Można stosować też krótsze lub dłuższe przerwy, wykorzystując je także na eksploatację sił. Z czasem przerwy na odpoczynek umysłowy można zacząć skracać. Warto zachęcać dziecko, by powtarzało własnymi słowami to, co Pani mu czyta oraz angażować syna w prace manualne, które uczą cierpliwości i bycia skrupulatnym. Musi pamiętać Pani także o chwaleniu dziecka za każdy najmniejszy postęp, to wzmacnia w dziecku motywację wewnętrzną i chęć starania się. Należy pracować małymi krokami, wyznaczać mniejsze cele i w miarę postępów podnosić poprzeczkę.

  Pomocne może być zastosowanie tzw. polityki żetonowej, polegającej na zbieraniu punktów przez syna, które można wymienić na konkretne nagrody, np. możecie ustalić wspólnie, że za każde 10 minut nauki przysługuje 1 punkt, a suma 10 punktów pozwala na wymianę ich na nagrodę, np. wyjście na lody czy do kina. Więcej wskazówek może znaleźć Pani na stronie Stowarzyszenia na rzecz dzieci z Nadpobudliwością Psychoruchową w zakładce „Dziecko z ADHD” oraz dowiedzieć się o prowadzonych szkoleniach, np. „Nowatorskie metody pracy z dzieckiem z ADHD” – link: http://www.adhd.rzeszow.pl/

  Pozdrawiam i życzę powodzenia  

 • Czy można stwierdzić cechy autyzmu u 3,5-miesięcznego dziecka?

  Nasz synek ma 3,5 miesiąca. Jest dzieckiem raczej wesołym i raczej komunikatywnym. Niektórzy nawet mówią, że straszny z niego gaduła. Zaniepokoiło mnie jego ustawiczne ulewanie, pomimo wprowadzenia do diety nutritonu (karmiony jest bebilonem 1 i w tym miesiącu wprowadzam również owoce). Ponadto pojawiły się na skórce (na brzuchu i udach) jasne place suchej skóry, które wieczorami czerwienieją. To mnie zaniepokoiło i dlatego poszłam do pediatry, ale to co usłyszałam przeszło moje najśmielsze wyobrażenia. Pani doktor nie nawiązała kontaktu wzrokowego z moim synem - w zasadzie jeszcze nigdy jej się to nie udało. Poprosiła także mnie o nawiązanie z nim rozmowy, ale on na mnie wówczas tylko spojrzał i odwrócił głowę do interesującej go w tym momencie lalki. Zdaniem Pani doktor synek jest odizolowany i nie nawiązuje kontaktu, czyli jak stwierdziła, ma cechy autyzmu. Pomimo że powiedziałam, że syn nawiązuje kontakty choćby z dziadkami - była nieugięta. Problem ulewania zupełnie odłożyła, jakby nie istniał.

  Wizytę u neurologa mamy zaplanowaną na przyszłą środę, ale ta wiadomość tak mnie przytłoczyła, że idziemy jutro prywatnie. Wcześniej Pani doktor zdiagnozowała u syna wzmożone napięcie mięśniowe. Pomimo rehabilitacji i ćwiczeń w domu syn sporo pręży się i macha rączkami i nóżkami. Nie przeszkadza mu to jednak w osiąganiu kolejnych etapów rozwoju – potrafi obracać się na boczki, na brzuszku utrzymuje głowę na przedramionach. Dotychczas byłam przekonana, że syn bez problemu nawiązuje kontakty z ludźmi. Bardzo interesuje go świat, ludzie, zabawki. Gdy ktoś do niego mówi, odpowiada uśmiechem, wydaje różne dźwięki takie jak agu, gi, ekhe, au, ej itp. Czasem owszem, pomimo prób słownego wzbudzenia jego zainteresowania on odwraca głowę i patrzy w kierunku jakiegoś interesującego go przedmiotu. Czasem zamyśla się. Zauważyłam też, że nie przeszkadza mu jak wychodzę z pokoju albo jak do niego wchodzę. Zajmuje się sobą. Owszem, śledzi mnie wzrokiem jak wychodzę, ale nie zawsze zareaguje jak wejdę. Czasem po tym jak wejdę do pokoju i brak jego reakcji, zaczynam coś do niego mówić.

  Zdarza się, że synek jest tak zajęty przyglądaniem się jakiemuś przedmiotowi, że zupełnie nie zwraca na mnie uwagi. Jednak gdy „wejdę mu w kadr” lub po prostu odwrócę jego główkę do siebie, wówczas uśmiecha się do mnie i nawiązuje dialog. Potrafi śmiać się w głos - zwłaszcza przed kąpielą, kiedy wie, że za chwilę tata włoży go do wanienki. Patrzy się wtedy tacie zawsze prosto w oczy, gaworzy i uśmiecha się. Kiedy jest pora karmienia i widzi jak mieszam mleko, reaguje bardzo specyficznymi gardłowymi dźwiękami. Nasze życie jest raczej na wariackich papierach, synkowi nie przeszkadza, że każdy dzień jest odmienny. Liczą się jedynie pory karmienia i kąpieli, a cała reszta może toczyć się bardzo różnie. Jest przeszczęśliwy, kiedy sadzam go do nosidła samochodowego. Wie, że za chwilę gdzieś pojedziemy i widać, że lubi to. Siedząc w samochodzie, ogląda widoki przez okno, patrzy na swoje stopy, czasem sprawdza czy jestem. Czy rzeczywiście synek może mieć cechy autyzmu?

  Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
  Mgr Aurelia Grzmot-BilskaPedagog

  Witam serdecznie!

  Drogą wirtualną nie jest możliwe postawienie rzetelnej diagnozy, a stwierdzenie autyzmu tylko na bazie Pani listu byłoby nadużyciem. Czy dziecko 3,5 miesięczne może wykazywać cechy autystyczne? Oczywiście, może, chociaż diagnozę autyzmu stawia się zazwyczaj między drugim a trzecim rokiem życia, stwierdzając, że:

  - dziecko wykazuje zaburzenia mowy i ekspresji językowej, np. w ogóle nie mówi albo wypowiada się o sobie w 3 osobie liczby pojedynczej;
  - dziecko wykazuje trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów społecznych;
  - dziecko wykazuje tendencję do powtarzania rytualnych, stereotypowych zachowań, np. kiwa się albo kręci wokół własnej osi.

  Oczywiście, to nie jedyne wskazówki do rozpoznania zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jeśli chodzi o symptomy wskazujące na autyzm u niemowląt, trzeba być rzeczywiście spostrzegawczym i mieć długoletnie doświadczenie w diagnozowaniu tej choroby. Zwykle bardzo trudno stwierdzić autyzm przed pierwszym rokiem życia dziecka. Osobiście nie przesądzałabym, że dziecko, które czasami nie skupia wzroku na osobie (unika kontaktu wzrokowego) i ma wzmożony tonus mięśniowy, może liczyć na etykietę „dziecko z autyzmem”. Niewykluczone jednak, że maluszek przejawia jakieś cechy autystyczne – trudno mi powiedzieć, kiedy nie widziałam dziecka i nie byłam z nim w bezpośredniej interakcji. Co może wskazywać na autyzm u niemowląt?

  - Brak reakcji na dźwięki w kierunku dziecka.
  - Brak reakcji na matkę.
  - Brak kontaktu wzrokowego z innymi ludźmi.
  - Powtarzalne ruchy.
  - Brak zainteresowania zabawkami.

  Reszta zachowań, które Pani opisała, są zupełnie normalne dla dziecka prawie 4-miesięcznego. Chłopiec jest wesoły, ciekawy świata, lubi jazdę samochodem czy kąpiele w wanience, cieszy się na widok dziadków. Być może więcej wyjaśni wizyta u neurologa i dodatkowe badania. Wczesna diagnoza i terapia umożliwiłyby dziecku jak najlepszy rozwój. Zwykle rodzice powinni się zaniepokoić, kiedy dziecko nie gaworzy przed skończeniem roku, nie gestykuluje (np. nie macha na pożegnanie), nie wypowiada słów przed 16. miesiącem, w ogóle nie mówi i unika kontaktu z ludźmi. Więcej na temat diagnozowania autyzmu i o samym zaburzeniu może Pani przeczytać tutaj:

  http://portal.abczdrowie.pl/jak-rozpoznac-autyzm-u-malego-dziecka
  http://portal.abczdrowie.pl/cechy-autyzmu
  http://portal.abczdrowie.pl/diagnoza-autyzm

  Pozdrawiam i życzę powodzenia
   

 • Jak pomóc chłopakowi wyjść z nałogu?

  Witam! Mój problem związany jest z partnerem, który jest bardzo agresywny po wypiciu alkoholu. Nieważne, czy jest to piwo, czy „coś” mocniejszego. Ale budzi się w nim wtedy jakiś „demon”, który w jednej minucie potrafi zmienić się z miłego, radosnego człowieka w osobę, która nie kontroluje swojego zachowania. Niestety, dochodzi wtedy także do popychanek i szarpanek między nim a mną. Bardzo zaniepokoiło mnie jego ostatnie zachowanie (dodam, iż od ostatniej szarpaniny pół roku wcześniej nie doszło to takiej sytuacji), w której to szarpał mną, wyzywał od najgorszych, a ostatecznie kazał mi wynosić się do domu, popchnął mnie, ja się przewróciłam i zaczął mnie ciągnąć po trawie. Wstałam, poprosił, abym weszła do domu. Widział jaka jestem roztrzęsiona i zapytał, czy mam coś do przebrania, bo nie chce w oczach rodziny wyjść na tyrana. Wtedy zaczął płakać, tak jakby się ocknął, lamentował co on zrobił. Poprosił, abym pojechała do domu, żebym stamtąd uciekała. Powiedział, że to już koniec, że on nie może narażać mnie na takie niebezpieczeństwo, że nie wie co go opętało. Pojechałam do domu. Później zadzwonił do mnie. Płakał, przepraszał mnie. Prosił, żebym mu kiedyś wybaczyła. Chciał popełnić samobójstwo, ale na szczęście zareagowałam i poinformowałam jego rodzinę. Następnego dnia wysyłał do mnie wiadomości na tel. kom., że prosi o wybaczenie, że nie wie, co go opętało. Do tej pory wymieniamy się wiadomościami. Napisałam mu, że wybaczyłam, bo chcę normalnie funkcjonować, a nie rozpamiętywać. Jednocześnie chcę mu pomóc, bo wiem jak dobrym jest człowiekiem.

  Wcześniej już zauważyłam, że czasami jest wybuchowy i szybko się denerwuje, ale zawsze mogłam na to zaradzić. Powiedziałam dobre słowo, przytuliłam. Nie kłóciliśmy się. Rok wcześniej, gdy wypił za dużo, wracając do domu też mnie popchnął. A pół roku wstecz, gdy wypił 4 piwa, źle zinterpretował moje słowo i wybuchnął złością. Ale nie powtarzało się to często, wielokrotnie obyło się to bez jakichkolwiek awantur. Tak jak napisałam wcześniej - chcę Mu pomóc, bo za dużo dobrych chwil z nim przeżyłam. Byliśmy narzeczeństwem. Planowaliśmy ślub, dzieci. I nagle wszystko się rozsypało. Nie wiem jak mam się zachować, czy go zostawić tak jak wszyscy radzą, że jak stało się raz, to i 2 się stanie. Ale nie chcę się poddawać i tak tego zostawić, bo to nie rozwiązanie. Nie wiem, co mogło być motywem takiego zachowania. Z tego co kojarzę, jego mama wspominała, że jej ojciec, czyli jego dziadek bił swoją żonę. Jego 2 dziadek bił dzieci po alkoholu. Ale wierzę, że nie musi być taki sam! Ponadto jego ojciec zmarł, gdy miał 8 lat. Bardzo wcześnie zaczął pracować i zarabiać na życie. Wiem, że było im bardzo ciężko. Jego mama miała „twardą rękę”. On mieszka na wsi i wydaje mi się, że ma też z tego powodu kompleksy. Do tego dom na utrzymaniu, nie jest zadowolony z pracy. Ale z drugiej strony wiem, że jest bardzo dobrym człowiekiem. Pomaga bezinteresownie. Dla mnie też jest bardzo czuły, zrobi dla mnie wszystko. Na trzeźwo nigdy mnie tak nie zwyzywał, zawsze czule się do mnie odnosił. Naprawdę chcę mu pomóc, tylko nie wiem jak. Czy jest sens? Może powinien pójść do psychologa? Proszę mi coś doradzić. Będę bardzo wdzięczna. Dziękuję.

  Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
  Mgr Aurelia Grzmot-BilskaPedagog

  Witam serdecznie!

  Alkohol wpływa bardzo różnie na ludzi ze względu na ich indywidualne cechy, jak i ilość spożytej dawki. Jedni stają się towarzyscy i bardziej pewni siebie, drudzy – kpiarscy, a jeszcze inni – agresywni, nie potrafią kontrolować swoich zachowań. Alkohol rozhamowuje popędy, tzn. że człowiek traci zdolność „trzymania na wodzy” swoich impulsów, jest nadpobudliwy. Do tej kategorii osób wydaje się należeć Pani partner. Nie odpowiem Pani na pytanie, czy powinna Pani od niego odejść. Pani sama w sercu powinna rozsądzić, co dla Was obojga będzie najlepsze, czy warto walczyć o ten związek.

  Proszę szczerze porozmawiać z partnerem na temat jego uczuć, oczekiwań, wątpliwości i zachowań. Możliwe, że sięganie po alkohol stanowi przejaw problemów, które tkwią gdzieś indziej. Nadużywanie alkoholu staje się wówczas dla partnera sposobem radzenia sobie z frustracjami, biorącymi początek głębiej w psychice. Być może są to jakieś kompleksy, nierozwiązane z dzieciństwa kryzysy, niepogodzenie się ze śmiercią ojca, powielanie agresywnych zachowań z domu, wpływy wychowawcze, surowe wychowanie matki, konieczność „szybkiego dorośnięcia”? Przyczyn może być wiele. Na bazie Pani listu mogę jedynie spekulować.

  Oprócz szczerej rozmowy z partnerem radziłabym zachęcić go do wizyty u psychologa, który nie tylko będzie mógł porozmawiać z Pani partnerem na temat jego agresywnych zachowań po alkoholu, ale też o problemach, z którymi sobie nie radzi, a o których nie ma odwagi powiedzieć bliskim. Jeżeli oboje z partnerem dojdziecie do wniosku, że chcecie naprawić waszą relację, rozważcie wizytę w poradni małżeńskiej. O uczucie muszą jednak zabiegać obie strony, nie tylko jedna. Konkretne wskazówki postępowania może Pani uzyskać, dzwoniąc pod numery telefonów zaufania, np.:

  - Fundacja Dominik – tel.: 22 853 52 22
  - Polskie Towarzystwo Pomocy Telefonicznej – tel.: 22 842 26 00
  - Wsparcie Fundacji Trzeźwościowej Klucz – tel.: 22 869 02 86

  Wykaz placówek na terenie całego kraju zajmujących się profilaktyką i leczeniem problemów alkoholowych może znaleźć Pani pod adresem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: http://www.parpa.pl/. Nie warto poddawać się nałogowi, który niszczy życie. Musi Pani też pamiętać o sobie i nie pozwalać się źle traktować albo usprawiedliwiać negatywne zachowania partnera. Pani mężczyzna sam musi przyznać, że ma problem pod nazwą „alkohol + agresja”. Jeżeli nie będzie widział potrzeby zmiany, Pani starania i namowy mogą na niewiele się przydać. Osobiście zachęcam do szczerej rozmowy z partnerem i konsultacji u psychologa.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia