Nasza witryna korzysta z plików cookie. Pozostając na stronie wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej.

Mgr Barbara Szalacha

Mgr Barbara Szalacha

Psycholog
Rzeszów, podkarpackie
 • Zaufany specjalistaSpecjalista zdobył 160 punktów za aktywność w ostatnim miesiącu
 • 8100
  punktów za aktywność
 • 870podziękowań za odpowiedzi
 • 1238udzielonych odpowiedzi
 • 1
  Miejsce w rankingu abcZdrowie
  Psycholog, Rzeszów
 • 4
  Miejsce w rankingu abcZdrowie
  Psycholog, Warszawa

Umów wizytę

Ten lekarz nie ma jeszcze możliwości umawiania wizyt przez internet.

 • Prywatny Gabinet Psychologiczny Rzeszów oraz WarszawaKrakowska 18 d/24, Rzeszów
  tel: 693 106 ...

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • Ośrodek PsychoterapiiNowogrodzka 56/8, Warszawa
  tel: 508 771 ...

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • O mnie
 • Odpowiedzi dla pacjentów (1238)
 • Opinie

Barbara Szalacha jest psychologiem. Posiada uprawnienia psychoterapeuty i mediatora. Prowadzi prywatną praktykę dla rodzin oraz par, a także dla pacjentów indywidualnych. Pracuje w Rzeszowie oraz Warszawie w Ośrodku Hipnozy i Psychoterapii -Gutkowski.Specjalistka zapewnia wszystkim swoim pacjentom dyskrecję i anonimowość. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i...

Czytaj więcej

Kursy i staże

 • Podyplomowe 4-letnie szkolenie w psychoterapii-Kraków/pod opieką prof.dr J. Aleksandrowicza,
 • staże kliniczne w Oddziale Nerwic Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w Zakładzie Terapii Rodzin Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie/pod kier.Prof.dr B.De Barbaro/.
 • szkolenia z zakresu teorii i praktyk orzeczniczej, terapeutycznej w placówkach: Podyplomowe Centrum Kształcenia Kadr Medycznych, Fundacja Dzieci Niczyje, Sekcja Naukowa Psychoterapii przy Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym, Konferencje Naukowe i wiele innych.
Czytaj więcej

Publikacje

Publikacje na łamach Portalu" ABC Zdrowie",oraz w Portalu "Na temat",jakl również prasie codziennej /"Nowiny","Super Nowości" w Rzeszowie.

Języki

Sesje wyłącznie w języku polskim.

odpowiedzi na pytania (1238)

 • Czy dziecko może mieć autyzm?

  Witam córka urodziła się w 38tyg, od poczatku nie ssała piersi (z powodu cięzkiego porodu, leżałam sama w innym szpitalu przez okres 2 tyg,a potem mała dostała okropnej alergii i tak już zostało). z powodu mojej depresji prawie cały czas w domu był włączony tv,a najczęściej piosenki dla dzieci. Mała zaczęła stosunkowo wolno siadać, raczkować - ok rok i chodzić ok15 miesięcy. Mówi kilka słow mama,baba, i dużo gada bo swojemu, no i spiewa. Jak chce gdzieś iść bierze i mnie pcha, jak chce na ręce to podnosi swoje. Słabo reaguje na swoje imię - może to dlatego że kazdy się zwracał do niej inaczej lala, dzidzia itd- teraz staramy się mówić do niej po imieniu i powoli zaczyna reagować (ale nie na każde wypowiedzenie imienia). Nie boi się obcych, ale zauważyłam, że ostatnio jak jesteśmy w towarzystwie patrzy czy jestem ja lub mąż. Nie bawi się zabawkami - lubi kule, piłki, teraz bawi się drewnianymi klockami które się przesuwa na druciku (nie wiem jaka jest jej nazwa), ogląda książeczki, ale nie da sobie poopowiadać co jest na kartkach, lubi wysypywać np.kredki z piórnika. Żywo reaguje na piosenki. Lubi bawić się w piasku i w wodzie. Śmieje się jak tanczymy, jak robię idzie raczek.... Jak wspomóc dziecko, żeby lepiej reagowało , żeby zaczęło lepiej mówić. Staram się ograniczać tv i widzę niewielką poprawę. Zastanawiam się nad badaniem słuchu u dziecka? Czy dziecko nie ma autyzmu?
  Mgr Barbara Szalacha
  Mgr Barbara SzalachaPsycholog
  Witam, Po pierwsze nie podała Pani wieku dziecka,ani ew.diagnozy stanu zdrowia,który sugeruje opisane spowolnienie rozwojowe.Od tego proszę zacząć,np.udając się do najbliższego ośrodka wczesnej interwencji.Pracują tam specjaliści różnych dziedzin,więc niezależnie od diagnozy, zaczną córkę rehabilitować ruchowo,społecznie, logopedycznie itd.,w zależności od potrzeb.Pani również dostanie wskazówki do pracy w domu.Proszę więc nie panikować ,ale korzystać z tej bardzo skutecznej formy pomocy.Nie zapytałam,co się dzieje obecnie z Pani depresją,ale mam nadzieję,że czuwa Pani nad tym problemem i jest w kontakcie z jakimś terapeutą.Tak,czy owak ,ten problem również trzeba wziąć pod uwagę,bo dziecko dla prawidłowego rozwoju musi być z Panią w bezpiecznej i ufnej więzi,nie tylko rozwijać swoje funkcje poznawcze i ruchowe.Tak więc mogą tu mieć miejsce dwa kierunki działania:psychoterapia rodzinna i wspomaganie rozwoju samego dziecka.Najlepiej,żeby Pani zorientowała się,czy jest to możliwe w jednym miejscu.Pisze Pani o swojej niepewności,jak reagować,gdy córka kontroluje obecność rodziców podczas towarzyskich spotkań.Otóż to zdrowy odruch,bo bezpieczeństwo psychiczne rozwija się tylko na podłożu pewności,że jesteście dostępni,gdy Was potrzebuje i byłoby żle,gdyby została w obcym otoczeniu bez przygotowania .Ma prawdopodobnie wyostrzoną "czujność",ponieważ w okresie bezpośredio po urodzeniu nie było Pani przy niej a jest to sytuacja bardzo lękowa dla noworodka i niemowlęcia,gdyż w tym okresie kształtują się podstawy przywiązania/po zapachu matki,dotyku itp dziecko nabiera ufności,że "obiekt opiekuńczy" jest ten sam,że reaguje na jego potrzeby,bo karmi,przytula,/.Możliwe więc,że na skutek częstych zmian osób,które Pania zastępowały ona tej pewności jeszcze nie ma i boi się ją ponownie utracić.Skoro jednak jest Pani gotowa dostroić się do jej potrzeb,to wystarczy tylko nad tym popracować i pozwolić jej zaufać swojej mamie.Życzę powodzenia i radości z macierzyństwa,bo to wielkie szczęście być tak bardzo komuś potrzebnym. Pozdrawiam serdecznie.
 • Czy to menopauza czy może moje jakieś urojenia?

  Dzień dobry.Jestem kobieta ok 50 tki. Mam pytnie dotyczace menopauzy. 8 lat temu przeszłam mastektomię, 7 lat temu usunieto mi jajniki i macicę. Zastanawaim się, bo coraz gorzej czuje sie psychicznie. Ze względu na raka piersi nie zdecydowalam sie na terapie hormonalną i nie zdecyduję.Do tego doszła oetoporoza, którą leczę. Ogólnie czuje się fizycznie nienajgorzej. Gorzej z psychiką. Czy to możliwe,że po tylu latach przechodzę menopauzę?Mam uderzenia goraca, problemy ze snem, najgorsze sa zminy nastroju często wpadam w panikę. łykałam Miasec na depresję, ale przytyłam po tym i byłam też ociężała. Na sen biorę Rudotel ale teraz jest problem z zakupieniem tego leku więc ratuję się lorafenem, aby spać. Nie pije kawy aby sie nie pobudzać. ale czuje sie niezbyt dobrze. Jestem aktywna fizycznie, nie poddaję się. Nie wiem czy to menopauza czy może moje jakieś urojenia.
  Mgr Barbara Szalacha
  Mgr Barbara SzalachaPsycholog
  Witam serdecznie, i polecam Pani zasięgnięcie pomocy psychoterapeuty,których w Bielsku nie brakuje.Wydaje mi się,że powinna Pani "porozmawiać"poważnie z tą kobietą w sobie,której Pani nie rozumie,a która domaga się uwagi między innymi "nie pozwalając się uśpić".Jest to więc także sfera seksualna,która wg.tych powierzchownych danych jest nadal w Pani aktywna,mimo zabiegów chirurgicznych.Tylko się cieszyć! Polecam z całego serca i pozdrawiam.
 • Dlaczego bezskutecznie staramy się z partnerką o dziecko?

  Witam. Mam 21 lat i od kilku miesięcy bezskutecznie staramy się z partnerką o dziecko. Kilka dni temu wykonałem płytkowy test płodności Accu Sperm i nie jestem pewien jak mam odczytać wynik. Na stronie produktu jest napisane że słabo widoczna kreska w obszarze testowym (T) sugeruje wynik negatywny, natomiast wyraźna kreska w owym obszarze oznacza wynik pozytywny. W przypadku testu wykonanego przeze mnie kreska w obszarze T jest wyraźna i dobrze widoczna nawet z daleka, lecz dużo bledsza niż kreska w obszarze kontrolnym (C). Bardzo zależy mi na szybkim zasięgnięciu opinii lekarza dotyczącej interpretacji tego testu, lecz jak na razie mój grafik w pracy ciągle się zmienia i nie mam możliwości umówienia się na konkretny termin do specjalisty, dlatego postanowiłem zasięgnąć opinii online. Bardzo proszę o szybką odpowiedź i pozdrawiam.
  Mgr Barbara Szalacha
  Mgr Barbara SzalachaPsycholog
  Witam serdecznie, Problemy tego rodzaju nierzadko tkwią w psychice,więc w przypadku wątpliwości może Pan wnioskować o skierowanie dla Was Obojga do psychoterapeuty,ew.zapisać się na wizytę płatną do terapeutów pracujących z podobnymi problemami.Jest to metoda leczenia pozwalająca przyjrzeć się nieświadomym wewnętrznym lękom związanym z rodzicielstwem,partnerstwem,jak również potrzebom ,które są w sprzeczności ze świadomymi decyzjami i uniemożliwiają ich realizację.Będzie to też szansa uspokojenia napięć tkwiących w ciele i poznanie,,co ono chce Wam przekazać",bo być może-mówiąc językiem symboli -"najpierw trzeba uporządkować teren,zanim coś się na nim posieje".Przyczyna równie dobrze może więc być poza Panem a nawet poza Wami Obojgiem ,a jej znalezienie daje perspektywę dla zmiany. Osobiście bardzo zachęcam do podjęcia tej formy pomocy ze względu na jej trwałość i wielowymiarowe korzyści dla samego związku.

Potrzebujesz konsultacji?

Zobacz polecanych lekarzy

Umów wizytę

Nasza witryna korzysta z plików cookie. Pozostając na stronie wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej.

DZIŚ24.04
JUTRO25.04
CZW.26.04
DZIŚ24.04
JUTRO25.04
CZW.26.04
 • Mgr Jolanta Chmielińska – Moszczak

  Mgr Jolanta Chmielińska – Moszczak

  Psycholog
  Konsultacja psychologicznaod 100,00 zł
  Wita Stwosza 39/39, Rzeszów
  Centrum Diagnozy i Terapii Neuropsychologicznej
  Fredry 9/I p. pok 124, Rzeszów
  Centrum Diagnozy i Terapii Neuropsychologicznej
  loader

Badania

Zabiegi

Leczone choroby

 • zaburzenia odżywiania
 • Zaburzenia nastroju
 • Depresja
 • Nerwica
 • Niepłodność
 • Porady wychowawcze
 • Problemy rodzinne
 • Problemy rozwojowe dzieci i młodzieży.
 • diagnoza psychologiczna dzieci i dorosłych dla celów wychowawczych opieki nad dzieckiem po rozwodach wypadkowych