Mgr Barbara Szalacha

Mgr Barbara Szalacha

Psycholog
Rzeszów, podkarpackie
 • 7851
  punktów za aktywność
 • 826podziękowań za odpowiedzi
 • 1218udzielonych odpowiedzi
 • 1
  Miejsce w rankingu abcZdrowie
  Psycholog, Rzeszów
 • 4
  Miejsce w rankingu abcZdrowie
  Psycholog, Warszawa

Umów wizytę

Ten lekarz nie ma jeszcze możliwości umawiania wizyt przez internet.

 • Prywatny Gabinet Psychologiczny Rzeszów oraz WarszawaKrakowska 18 d/24, Rzeszów
  tel.: 693 106...

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • Ośrodek PsychoterapiiNowogrodzka 56/8, Warszawa
  tel.: 508 771...

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • O mnie
 • Odpowiedzi dla pacjentów (1218)
 • Opinie

Barbara Szalacha jest psychologiem. Posiada uprawnienia psychoterapeuty i mediatora. Prowadzi prywatną praktykę dla rodzin oraz par, a także dla pacjentów indywidualnych. Pracuje w Rzeszowie oraz Warszawie w Ośrodku Hipnozy i Psychoterapii -Gutkowski.Specjalistka zapewnia wszystkim swoim pacjentom dyskrecję i anonimowość. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i...

Czytaj więcej

Kursy i staże

 • Podyplomowe 4-letnie szkolenie w psychoterapii-Kraków/pod opieką prof.dr J. Aleksandrowicza,
 • staże kliniczne w Oddziale Nerwic Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w Zakładzie Terapii Rodzin Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie/pod kier.Prof.dr B.De Barbaro/.
 • szkolenia z zakresu teorii i praktyk orzeczniczej, terapeutycznej w placówkach: Podyplomowe Centrum Kształcenia Kadr Medycznych, Fundacja Dzieci Niczyje, Sekcja Naukowa Psychoterapii przy Polskim Towarzystwie Psychiatrycznym, Konferencje Naukowe i wiele innych.
Czytaj więcej

Publikacje

Publikacje na łamach Portalu" ABC Zdrowie",oraz w Portalu "Na temat",jakl również prasie codziennej /"Nowiny","Super Nowości" w Rzeszowie.

Języki

Sesje wyłącznie w języku polskim.

odpowiedzi na pytania (1218)

 • Jak zwalczyć nieśmiałość?

  Od dziecka miałam problemy z wyjściem do ludzi, rozmawianiem z nimi itd. Jak np. miałam ferie czy wakacje to bywały takie okresy, że w ogole nie wychodziłam z domu. Z czasem zaczęłam się bać nawet najzwyklejszego wyjścia do sklepu czy fryzjera. I tak jest do dzisiaj. Mam 25 lat i chociaż lęk nie jest tak ogromny jak wcześniej, nadal stresują mnie sytuacje w których muszę komunikować się z ludzmi. Da się z tym żyć, ale przeszkadza mi to. Najchętniej siedzę w domu i nie odzywam się do nikogo....ale siedząc w domu marzę o zupełnie innym życiu, pełnym przyjaciół, znajomych, życiu bez stresu. Chcę osiągnąć bardzo dużo, ale coś mnie blokuje. To nie jest tak,że chcę być sama....ale boję się kontaktu z ludzmi. Już nie jestem najmłodsza a problem nie znika. Nie wiem czy po prostu nie jest to nieśmiałość, tylko jak ją zwalczyć?
  Mgr Barbara Szalacha
  Mgr Barbara SzalachaPsycholog
  Witam serdecznie, Dzieje się tak z wielu powodów,n.p.,gdy nauczono nas,że nie wypada wychodzić z własną inicjatywą,gdy takie próby zakończyły się kiedyś bolesną porażką,krytyką itp.Gdy więc któraś z takich sytuacji została utrwalona i uznana za obowiązującą prawdę,to dlatego,że nie było przestrzeni,czy też umiejętności,by jej zaprzeczyć i uznać za przypadkowy incydent.Z tego powodu zachęcam,by spróbowała Pani wspólnie z p-terapeutą podjąć "podróż poszukiwawczą"w przeszłość a potem,po nowym rozwiązaniu dawnych problemów stopniowo przemierzyć swoją drogę tę samą ścieżką,ale z innymi przekonaniami i w poczuciu zadowolenia ,własnej mocy.Służą takiej rekonstrukcji odpowiednie techniki terapeutyczne i pomoc drugiej osoby,która w tej drodze towarzyszy tak długo,jak jest to potrzebne. Bardzo zachęcam i pozdrawiam. ścieżką
 • Jak poprawnie stworzyć relację z kobietą?

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć co mogę i mam zrobić. Otóż mój "problem " polega na tym że kila razy niszczyłem relację z dziewczyną( nie jesteśmy ze sobą ale zawsze było bardzo blisko oficjalnego związku) Po problemach zawsze na jakiś czas znikałem i po czasie się odzywałem . ROzmawialiśmy zawsze swobodnie i normalnie. Teraz kiedy pojawił się problem i znowu siępopsuło postanowiłem nie uciekać. Problem pojawia sie ponieważ nie umiem swobodnie sobie z nią rozmawiać. Zawsze walne jakiś monolog bo myślę że tak jest miło i będzie dobrze... przez co nasza relacja staje się coraz zimniejsza . Co moge zrobić żeby spróbować to zmienić ?
  Mgr Barbara Szalacha
  Mgr Barbara SzalachaPsycholog
  Witam serdecznie, podobne problemy często są częścią utrwalonych lęków relacyjnych z osobami ważnymi w przeszłości,tak więc miejscem ich przepracowania powinien być gabinet psychoterapeuty,gdzie Pana przezycia i doświadczenia zostają poddane "oglądowi"oraz ponownemu przepracowaniu w sposób umozliwiający zmianę w aktualnym funkcjonowaniu.Inaczej jest ryzyko,że niekorzystne doświadczenia z przeszłości będą mimowolnie powielane w dalszym życiu i będą powodem fałszywych przekonań i nastawień wobec wszystkich najistotniejszych związków obecnych mimo,że nie mają z nimi żadnych powiązań. Zachęcam więc do pracy nad "readaptacją"pod kierunkiem fachowca. Serdecznie pozdrawiam.
 • Jak nauczyć dziecko spać samodzielnie?

  Witam.Nasza córka ma 5 lat odkąd pamiętam miała problemy z zasypianiem. Śpi w pokoju z nami, ma swój, ale nie udało się nam jej przekonać w żaden sposób żeby tam spała. W domu nie ma kłótni, agresji więc nie widzę powodów do jej lęków.Zasypia przy lampce i bajce. Jest okres kiedy nie ma problemów a za chwilę dzieją się cuda. Histeryzuje, nie pomaga światło, to że jesteśmy obok przy otwartych drzwiach, jeżeli zaśnie obok nas, przy najmniejszym ruchu zrywa się i nie pozwala odejść, potrafi siedzieć do późnych godzin i nie odstępuje nas na krok. Zasypia ze zmęczenia czasem nawet na podłodze tam gdzie akurat przebywamy. Jesteśmy bezsilni, nie pomagają tłumaczenia, rozmowy. Nie mamy z mężem dla siebie chwili, zaczynamy się kłócić z tego powodu.Kiedy miała 4 lata byliśmy u psychologa były to 2 wizyty ale Pani doktor nie umiała znaleźć powodu takiego zachowania. Proszę o pomoc, nie wiemy co robić.pozdrawiam
  Mgr Barbara Szalacha
  Mgr Barbara SzalachaPsycholog
  Witam serdecznie, podobne problemy wymagają diagnozy całego systemu rodzinnego,do którego Państwa zachęcam.Tak się niestety dzieje,że zaniedbania w obszarze bezpiecznej więzi z okresu,gdy ona się kształtuje są niedopatrzone,albo pominięte wskutek zasłyszanych amatorskich poglądów otoczenia mimo,że rozwój ma swoje twarde prawa.Pojawia się wówczas lęk separacyjny,który w dalszym trwaniu może skutkować zachowaniami nerwicowymi i m.in.powodować różnego typu lęki społeczne bardzo utrudniające samodzielność,odwagę w sytuacji grupowej itp. Dzięki właściwej terapii jest możliwość poznania obszarów niepewności dziecka i na bieżąco zapobiegać wtórnym zachowaniom neurotycznym.Co do przyczyn,są one często związane z wczesnym poczuciem opuszczenia przez osobę opiekuna i lękiem osamotnienia,które nie zostało zauważone,lub odpowiednio zrekompensowane/wczesny żłobek,wymóg przedwczesnej samodzielności,krytyka innych potrzeb dziecka związanych z zależnością,jak też inne przeżycia,np.urodzenie się rodzeństwa/.Tak więc pomysłem "na teraz"jest rozmowa z córką o możliwych do zaakceptowania formach bliskości z rodzicami i nastawienie na wsłuchiwanie się w jej niepokoje w ciągu całego dnia,dawanie prawa do obaw,wreszcie łagodzenie ich zamiast lekceważenia i komentowania na swój sposób.Takie dzieci bowiem przestają sygnalizować swoje niepokoje i dlatego mogą one nasilać się nocą.Każdy zatem przejaw troski o spokój i bezpieczeństwo psychiczne dziewczynki będzie procentował stopniowym wzrostem ponownego zaufania a każda krytyka lub zniecierpliwienie będzie je nasilał. Zachęcam więc do kontaktu z psychoterapeutą.

Znaleźliśmy dla Ciebie innych lekarzy tej samej specjalizacji

Umów wizytę

CZW.22.02
PT.23.02
SOB.24.02
CZW.22.02
PT.23.02
SOB.24.02
 • Mgr Jolanta Chmielińska – Moszczak

  Mgr Jolanta Chmielińska – Moszczak

  Psycholog
  Konsultacja psychologicznaod 100,00 zł
  Wita Stwosza 39/39, Rzeszów
  Centrum Diagnozy i Terapii Neuropsychologicznej
  Fredry 9/I p. pok 124, Rzeszów
  Centrum Diagnozy i Terapii Neuropsychologicznej
  loader
 • Mgr Katarzyna Górka

  Mgr Katarzyna Górka

  Psycholog
  Konsultacja psychologiczna100,00 zł
  Podkarpacka 1/1, Rzeszów
  Centrum Medyczne MEDYK Stanisław Mazur
  loader
 • Mgr Ewa Solecka

  Mgr Ewa Solecka

  Psycholog, Psychoterapeuta
  Konsultacja psychologiczna100,00 zł
  Podkarpacka 1/1, Rzeszów
  Centrum Medyczne MEDYK Stanisław Mazur
  loader
 • Mgr Magdalena Ewa Ruszel

  Mgr Magdalena Ewa Ruszel

  Psycholog
  Konsultacja psychologiczna - psychologia dzieci i młodzieży100,00 zł
  Szopena 1/1, Rzeszów
  Centrum Medyczne MEDYK Stanisław Mazur
  loader

Leczone choroby

 • zaburzenia odżywiania
 • Zaburzenia nastroju
 • Depresja
 • Nerwica
 • Niepłodność
 • Porady wychowawcze
 • Problemy rodzinne
 • Problemy rozwojowe dzieci i młodzieży.
 • diagnoza psychologiczna dzieci i dorosłych dla celów wychowawczych opieki nad dzieckiem po rozwodach wypadkowych

Podobni specjaliści