Nasza witryna korzysta z plików cookie. Pozostając na stronie wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej.

Lek. Karolina Biała-Gosek

Lek. Karolina Biała-Gosek

Okulista
 • 245
  punktów za aktywność
 • 125podziękowań za odpowiedzi
 • 12udzielonych odpowiedzi
 • 10
  Miejsce w rankingu abcZdrowie
  Okulista

Umów wizytę

Ten lekarz nie ma jeszcze możliwości umawiania wizyt przez internet.

 • Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • O mnie
 • Odpowiedzi dla pacjentów (12)
 • Opinie

Lek. Joanna Biała-Gosek jest okulistą.

odpowiedzi na pytania (12)

 • Zaćma po wypadku

  Czy po wypadku (potrącona na pasach dla pieszych, wstrząs i stłuczenie mózgu oraz uraz kręgosłupa szyjnego) mogła powstać zaćma? Mam 52 lata, kobieta. Od wypadku mam często zawroty i bóle głowy, te bóle są dziwne, tak jakby porozrzucane po głowie, to takie szczypanie, bóle w okolicy potylicy promieniujące od ucha do ramienia. Zrobiłam rezonans kręgosłupa szyjnego, wyniku jeszcze nie ma. W listopadzie 2008 roku zostałam potrącona przez samochód. Byłam 3 godziny nieprzytomna. TK głowy w prawej okolicy czołowo-skroniowej i lewej skroniowo-potylicznej, cechy ukrwiotocznego stłuczenia oraz obrzęku. Poza tym w mózgu i móżdżku zmian ogniskowych nie stwierdzono. Układ komorowy symetryczny poszerzony. Cech krwawienia przymózgowego nieuwidoczniono. Podejrzenie złamania stropu oczodołu prawego i bocznej ściany zatoki szczękowej.

  Czy po takim urazie mogłam zachorować na zaćmę? W lipcu zaszła mi na oko lewe jakaś plamka, zgłosiłam się do okulisty, po zbadaniu - zaćma. Gdy powiedziałam o wypadku, powiedziano mi, że to zaćma (nikt nie spojrzał w moją historię choroby ani nie spytał, co to był za uraz). Operacja na fundusz za 1,5 roku. Prywatnie za miesiąc. Czy upadek mógł być skutkiem mej choroby?

  Lek. Karolina Biała-Gosek
  Lek. Karolina Biała-GosekOkulista

  Zaćma, czyli mętnienie soczewki, mogła powstać pourazowo. Zaćma może powstać zarówno po urazach drążących do gałki ocznej, jak i po urazach tępych, tak jak w Pani przypadku. Być może uraz spowodował lub przyspieszył proces mętnienia soczewki, a być może jest to naturalny proces związany z wiekiem. Zaćma daje najczęściej objawy ogólnego pogorszenia widzenia, obraz staje się jakby przez mgłę widoczny. Przyczyn plamek przed okiem jest bardzo wiele, nie tylko muszą być to objawy zaćmy. Plamki mogą być też objawem m.in. mętów w ciele szklistym, różnych  procesów patologicznych przebiegających w siatkówce.

 • Nierówne źrenice

  Od ok. 6 miesięcy mam nierówne źrenice. Jedna jest większa od drugiej. Kiedyś miałem wadę wzroku, którą leczyłem. Dziś byłem u okulisty i Pani doktor stwierdziła, że powinienem zgłosić się do neurologa - dodam, że nie przeprowadziła żadnych badań. Proszę o pomoc w tej sprawie.

  Lek. Karolina Biała-Gosek
  Lek. Karolina Biała-GosekOkulista

  Zgadzam się, że konieczne będzie badanie neurologiczne, gdyż przyczyną nierównych źrenic mogą być zmiany w mózgowiu, ale należy koniecznie przeprowadzić badanie okulistyczne: ostrość wzroku, ciśnienie, badanie przedniego i tylnego odcinka oka, badanie reakcji źrenic na światło, ocena dwojenia, badanie pól widzenia. 

 • Krople Cosopt w jaskrze

  Mam 57 lat i od zawsze niskie ciśnienie. Zrobiłam badania podstawowe krwi i wszystko jest w normie. Moja okulistka stwierdziła, że mam jaskrę. Zrobiłam pole widzenia i pachymetrię. Zaleciła krople Cosopt dwa razy dziennie. Po podaniu kropli oczy szczypią i łzawią i obawiam się, czy aby lekarstwo nie wypływa z oka. Dodatkowo zaleciła mi krople Vitreolent trzy razy dziennie, bo często mam ciemne plamki przelatujące w polu widzenia. Następną wizytę mam pod koniec września, a boję się bardzo utraty wzroku. Czy należy zrobić jeszcze jakieś inne badania wzroku? Może sprawdzić diagnozę u innego okulisty? Dodam, że w mojej rodzinie dotąd nie było jaskry.

  Lek. Karolina Biała-Gosek
  Lek. Karolina Biała-GosekOkulista

  Nadmierne łzawienie i szczypanie po podaniu kropli może wynikać np. ze złej techniki podawania kropli czy też z uczulenia na któryś składnik kropli. Krople powinny być podawane do worka spojówkowego dolnego w jego części bocznej (skroniowej), po jednej kropli do każdego oka. Lek podany w ilości większej niż jedna kropla nie mieści się w worku spojówkowym. Niewielkie łzawienie nie powinno zakłócić procesu wchłaniania leku przez spojówki.

  Jeżeli łzawienie jest obfite i obawia się Pani, że lek się nie wchłonie, można dodatkowo podać krople, nadmiar wypłynie, ale należy pamiętać, aby po podaniu kropli ucisnąć palcem okolice kąta wewnętrznego, gdyż nadmiar kropli może spływać do nosa i gardła, gdzie przez błonę śluzową może wchłaniać się do krwiobiegu, działając na cały organizm. Tak naprawdę najlepszym wykładnikiem prawidłowego lub zbyt małego procesu wchłaniania kropli jest wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego, zmierzonego podczas kontroli.

  W przypadku uczulenia na składniki kropli należy zmienić lek na inny, który nie wywołuje uczucia szczypania, a prawidłowo reguluje ciśnienie wewnątrzgałkowe.

  Warto też zrobić badania: gonioskopię, aby określić szerokość kąta przesączania i GDx, które określa stopień uszkodzenia włókien nerwowych. Oczywiście ma Pani prawo udać się do innego okulisty. Jednak muszę powiedzieć, że warto kontrolować ciśnienie u jednego okulisty tym samym aparatem.

  Jaskra często występuje rodzinnie, ale brak rozpoznania jaskry w rodzinie nie wyklucza jaskry u Pani. 

Potrzebujesz konsultacji?

Zobacz polecanych lekarzy

Umów wizytę

Nasza witryna korzysta z plików cookie. Pozostając na stronie wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej.

ŚR.20.06
CZW.21.06
DZIŚ22.06
ŚR.20.06
CZW.21.06
DZIŚ22.06
 • Lek. Przemysław Szulc

  Lek. Przemysław Szulc

  Okulista, Okulista dziecięcy
  Konsultacja okulistycznaod 90,00 zł
  Os. Kopernika 21, Starogard Gdański
  POLMED S.A.
  Os. Kopernika 21, Starogard Gdański
  POLMED S.A.
  loader
 • Lek. Urszula Grad-Chmielowska

  Lek. Urszula Grad-Chmielowska

  Okulista
  Konsultacja okulistycznaod 150,00 zł
  Grzybowska 61, Warszawa
  POLMED S.A.
  Twarda 18, Warszawa
  POLMED S.A.
  loader
 • Lek. Lidia Stawska

  Lek. Lidia Stawska

  Okulista, Okulista dziecięcy
  Konsultacja okulistyczna100,00 zł
  Kirkora 12, Ryki
  Przychodnie Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.
  loader
 • Lek. Monika Olewińska - Okólska

  Lek. Monika Olewińska - Okólska

  Okulista
  Konsultacja okulistyczna100,00 zł
  Głowackiego 35, Lublin
  Specjalistyczny Zespół Medyczny INTERMED sp. z o.o.
  loader
 • dr n. med. Marek Adamczewski

  dr n. med. Marek Adamczewski

  Okulista
  Konsultacja okulistyczna120,00 zł
  Niezapominajki 15, Łódź
  NEOMEDICAL
  loader

Badania

Zabiegi