Nasza witryna korzysta z plików cookie. Pozostając na stronie wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej.

Lek. Łukasz Dubielecki

Lek. Łukasz Dubielecki

Ortopeda, Urolog, Chirurg
 • 2550
  punktów za aktywność
 • 705podziękowań za odpowiedzi
 • 204udzielone odpowiedzi
 • 4
  Miejsce w rankingu abcZdrowie
  Ortopeda
 • 4
  Miejsce w rankingu abcZdrowie
  Urolog
 • 10
  Miejsce w rankingu abcZdrowie
  Chirurg

Umów wizytę

Ten lekarz nie ma jeszcze możliwości umawiania wizyt przez internet.

 • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pruszkowie

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • Gabinet reumatologiczno-internistyczny

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • O mnie
 • Odpowiedzi dla pacjentów (204)
 • Opinie

Łukasz Dubielecki jest ortopedą oraz chirurgiem. Swoich pacjentów przyjmuje w gabinetach w Warszawie i okolicach.

odpowiedzi na pytania (204)

 • Dlaczego po podwieczorku mam wysoki cukier?

  Mam 20 lat i mam cukrzycę typu 1. Używam krótko działającej insuliny Novorapid do trzech posiłków i bazy Lantus. Do śniadania i kolacji używam po 4 jednostki Novorapid, natomiast na obiad 5 jednostek. Do tego na śniadanie i kolację jem odpowiednio 8ww, a na obiad 10ww. Po obiedzie, gdzie obiad ma 10 ww, daję insuliny 5 jednostek. Dwie godziny po obiedzie mam 148. Na podwieczorek nic nie jadłem i 2 godziny po mam 219. Skąd się wziął tak wysoki cukier, skoro nic nie jadłem? Na bazę daję 8 jednostek. Cukrzycę mam dopiero od października i za bardzo nie mogę sobie z nią poradzić. W takim razie na drugie śniadanie i podwieczorek mam liczyć, jak chcę coś zjeść, to mam liczyć ww, czy ile dany produkt ma cukru? Czy jest możliwe bycie na diecie bez używania insuliny? Czy w młodym wieku możliwe jest jeszcze odbudowanie trzustki w jakiejś części, czy nie? U mnie cukrzyca przyszła tak naprawdę nie wiadomo skąd. W marcu tamtego roku wykryto u mnie anemię i później także miałem robione usg jamy brzusznej, które nie wykazało nic podejrzanego, jeśli chodzi o trzustkę. Czy prawdą jest, że cukrzyca w człowieku rozwija się tak do 6 miesięcy i czy anemia mogła mieć wpływ na to? Dodatkowo od 7 roku życia mam alergię - czy ona mogła mieć wpływ na cukrzycę? Do czasu przed wykryciem cukrzycy prowadziłem dostateczny tryb życia, dobrze się odżywiałem i przez ostatnie parę lat nie chorowałem. Dodatkowo w tym roku zdawałem maturę. Mniejszy lub większy stres mi przy niej towarzyszył, jak to każdemu. Czy stres też mógł być przyczyną tejże choroby? Remisja cukrzycy trwała u mnie ponad 3 miesiące. Czy jest jeszcze możliwy powrót do niej? Czy również jest możliwość bycia na specjalnej diecie zamiast wstrzyknięć insuliny?

  Lek. Łukasz Dubielecki
  Lek. Łukasz DubieleckiOrtopeda, Urolog, Chirurg

  Dzień dobry Panu!

  Zacznę od ostatniego pytania. Niestety, obecnie nie mamy sposobu, by całkowicie wyleczyć cukrzycę, niestety po wykryciu cukrzycy zwykle występuje 1 remisja i na tym się kończy, nie ma kolejnych remisji, a trzustka nigdy nie wraca do pierwotnej funkcji. Leczenie insuliną jest konieczne i jest jedynym sposobem na uniknięcie groźnych powikłań w tym ślepoty, niewydolności nerek, stopy cukrzycowej. Wysiłek fizyczny i dieta są bardzo ważne, bowiem pomagają odsunąć groźbę powikłań i hipoglikemii oraz zmniejszają zapotrzebowanie na insulinę, jednakże całkowicie zastąpić jej nie mogą. (Osoby chore na cukrzycę typu 2 mogą być na samej diecie, ale Pan niestety ma najprawdopodobniej typ 1).

  Myślę, że anemia wystąpiła u Pana z powodu cukrzycy i wiążącym się z nią niedożywieniem. Natomiast alergia jest czynnikiem ryzyka wystąpienia tej choroby i, niestety, mogła się przyczynić. Jeśli chodzi o prawidłowy obraz trzustki w USG - jest on prawidłowy, bowiem procesy, które niszczą wyspy trzustkowe zachodzą na bardzo mało skalę, mikroskopijną, nie sposób tego zobaczyć żadnym badaniem obrazowym.

  Jeśli chodzi o poobiedni wzrost glikemii, właśnie 120 min po posiłku jest najbardziej adekwatnym punktem pomiaru. Trzeba tak dobierać dawki insuliny, żeby w 2 h po posiłku glikemia była prawidłowa. Natomiast jeśli wzrasta bez posiłku, możliwe, że bazowa podaż insuliny jest za mała. Ponieważ to świeża cukrzyca, musi Pan być pod opieką diabetologa i razem doregulować poziomy insuliny i glikemii - myślę, że metodą prób i błędów, nie da się tego załatwić jedną poradą.

 • Soczewki przy krótkowzroczności

  Jestem krótkowidzem, mam wadę -1.5. Kończy mi się termin soczewek. Planuję kupić następne w sklepie internetowym. Czy muszę szukać jakichś soczewek specjalnie dla krótkowidzów, czy po prostu zwykłe korygujące?  

  Lek. Łukasz Dubielecki
  Lek. Łukasz DubieleckiOrtopeda, Urolog, Chirurg

  Dzień dobry

  Soczewki kontaktowe można nabyć samemu. Oczywiście w salonie powinien być okulista, który zbada wadę wzroku i dobierze odpowiedni stopień refrakcji soczewek (czyli jak mocno + bądź - powinny być). Zwykle okulista pracujący przy salonie jest dostępny bezpłatnie dla klientów. Mogą to być zwykłe soczewki korygujące.

 • Czy są komputerowe programy monitorowania przebiegu cukrzycy? Jak są, gdzie je nabyć?

  Mam 67 lat, na cukrzycę typu 1 choruję 29 lat, ważę 75 kg. Od 11 lat jestem na intensywnej insulinoterapii, rano humulin N - 20 jednostek i Humalog R - 8 jednostek, obiad humalog R - 6, kolacja humalog R - 7, przed snem humulin N - 17. Od 7 lat co 3-5 miesięcy przebywam na wizytach w gabinecie okulistycznym - laseroterapii, mam częste hipoglikemie, badania poziomu cukru wykonuję codziennie 5-7 razy, bo zanikło u mnie odczucie niedocukrzenia już od 6 lat, samodzielnie do pomiaru stosuję glukometry. Wspomagam się w utrzymaniu się w normoglikemi stosując dzienniczek samokontroli, program komputerowy Accu-Chek Compas i program komputerowy dietetyk ver.20.1.58. Celem polepszenia utrzymania normoglikemi marzy mi się program komputerowy, w którym byłyby połączone uprzednio wymienione programy i ewentualnie dodatkowo program o wydatku energetycznym (wysiłek fizyczny). Byłbym zadowolony z otrzymania informacji, że istnieją takie programy i gdzie można je nabyć. Z góry dziękuję za wsparcie.

  Lek. Łukasz Dubielecki
  Lek. Łukasz DubieleckiOrtopeda, Urolog, Chirurg

  Dzień dobry Panu!

  Bardzo dobrze, że zainteresował się Pan chorobą na poważnie i stara się samodzielnie trzymać nad nią kontrolę. To pozwoli Panu znacznie dłużej cieszyć się zdrowiem.

  Niestety, z programów w języku polskim dotarł Pan do najlepszych, jedyne co mogę polecić to aplikację sieciową (czyli dostępną na stronie www) http://www.cukrzyca.sos.pl/ stworzoną dla diabetyków - może będzie trochę bardziej pomocna, aczkolwiek dalej nie jest to program, o jakim Pan pisze.

  Natomiast wśród pozycji angielskojęzycznych jest duży wybór aplikacji zarówno na komputer jak i telefon komórkowy. Pozwoliłem sobie zacytować kilka linków:
  http://healthsoftware.hazeleger.net/,
  http://download.cnet.com/D-Diabetic-Software/3000-2129_4-10289703.html,
  http://www.diabetesonline.com/,
  http://www.mdiabetic.com/.

  Jeśli zna Pan angielski, któryś z tych programów może odpowiadać Pana oczekiwaniom

Potrzebujesz konsultacji?

Zobacz polecanych lekarzy

Umów wizytę

Nasza witryna korzysta z plików cookie. Pozostając na stronie wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej.

ŚR.20.06
CZW.21.06
DZIŚ22.06
ŚR.20.06
CZW.21.06
DZIŚ22.06
 • lek. spec. Tomasz Rudnicki

  lek. spec. Tomasz Rudnicki

  Ortopeda
  Konsultacja ortopedycznaod 150,00 zł
  Twarda 18, Warszawa
  POLMED S.A.
  Nowogrodzka 84/86, Warszawa
  Zespół Przychodni Specjalistycznych PRIMA Sp. z o.o.
  loader
 • lek. Bartosz Chojnacki

  lek. Bartosz Chojnacki

  Ortopeda
  Konsultacja ortopedyczna120,00 zł
  Trybowskiego 14, Bydgoszcz
  Omega Medical Clinics
  loader
 • Lek. Krzysztof Juszczak

  Lek. Krzysztof Juszczak

  Ortopeda
  Konsultacja ortopedyczna150,00 zł
  Lubicz 23A, Kraków
  POLMED S.A.
  loader
 • Lek. Radosław Wróbel

  Lek. Radosław Wróbel

  Ortopeda
  Konsultacja ortopedyczna120,00 zł
  Ogrodowa 28B, Łódź
  Centrum Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej Elmo-Med S.C.
  loader
 • Lek. Mateusz Chyła

  Lek. Mateusz Chyła

  Ortopeda
  Konsultacja ortopedyczna100,00 zł
  Grunwaldzka 82, Gdańsk
  POLMED S.A.
  loader

Badania

Zabiegi