Nasza witryna korzysta z plików cookie. Pozostając na stronie wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej.

lek. Maja Sidor-Lenkiewicz

lek. Maja Sidor-Lenkiewicz

Endokrynolog
Warszawa, mazowieckie
 • 7795
  punktów za aktywność
 • 1150podziękowań za odpowiedzi
 • 1305udzielonych odpowiedzi
 • 1
  Miejsce w rankingu abcZdrowie
  Endokrynolog, Warszawa

Umów wizytę

Ten lekarz nie ma jeszcze możliwości umawiania wizyt przez internet.

 • CORPOMED Centrum Rehabilitacji MiłosnaJana Pawła II 218, Warszawa
  tel: 22 773 0...

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • Centrum Medyczne doktorATrakt Brzeski 57b/3, Warszawa
  tel: 22205080...

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • O mnie
 • Odpowiedzi dla pacjentów (1305)
 • Opinie

Lek. Maja Sidor-Lenkiewicz jest specjalistą chorób wewnętrznych. Przyjmuje pacjentów w "CORPOMED - Centrum Rehabilitacji Miłosna" w Warszawie.

odpowiedzi na pytania (1305)

 • Dni płodne: jakie jest prawdopodobieństwo ciąży?

  Dzień dobry,

  mam pytanie: mój cykl wynosi około 28 dni. Dni płodne przypadały od około 14 -20 września. 19 września po południu zauważyłam śluz przypominający przezroczystą galaretę, więc wiedziałam, że to dzień mojej owulacji. Staramy się o dzidziusia wiec kochaliśmy się z mężem na 14, 16 i 19 września wieczorem (w tym samym dniu, w którym zauważyłam zmieniony galaretowaty śluz). Okres mam dostać dopiero za 6 dni.

  Z ciekawość mierzyłam temperaturę w pochwie przez ostatnie kilka dni i jest powyżej 37 stopni (37.3, 37.5 i 37.1), ale czytałam że przed okresem taka temperatura jest prawidłowa i wcale nie oznacza ciąży. Robiłam testy, które wykrywają ciążę jużz na 6 dni przed okresem. Wynik był negatywny.

  W związku z tym mam kilka pytań. 1. Jak wiarygodnie są testy, które wykrywają wczesną ciążę? 2. Jakie jest prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży, oprócz bólu w podbrzuszu i delikatnego bólu w piersiach (zazwyczaj na 1 tydzień przed okresem piersi bola mnie bardziej) nie mam żadnych objawów. 3. I jaka jest prawidłowa temperatura w pochwie w czasie cyklu? Pozdrawiam.

  lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
  lek. Maja Sidor-LenkiewiczEndokrynolog

  Witam serdecznie,

  test ciążowy najlepiej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki. Wówczas można liczyć na wiarygodny wynik. Na początku ciąży poziom beta-hCG może być zbyt niski aby dać dodatni wynik testu ciążowego. Dlatego wynik testu jest ujemny pomimo tego, że kobieta jest w ciąży. Dlatego proponuję nie sugerować się wynikiem wykonanego testu i powtórzyć go w dniu spodziewanej miesiączki. Wcześniej może Pani wykonać oznaczenie poziomu beta-hCG we krwi. Na podstawie tego badania można wykryć ciążę po około 7-10 dniach od zapłodnienia.

  Objawy, które się u Pani pojawiły mogą mieć związek z ciążą ale nie muszą. Jednak brak innych symptomów nie wyklucza ciąży. Objawy związane z ciążą są indywidualne dla każdej kobiety. Jeżeli doszło do współżycia podczas dni płodnych istnieje możliwość zajścia w ciążę.

  Po miesiączce temperatura będzie niska, aż do owulacji. W czasie owulacji temperatura szczytuje. Różnica przed owulacją i w dniu owulacji powinna wynosić przynajmniej 2 kreski (0.2 st. C). Od owulacji temperatura będzie wyższa, niż przed owulacją. Wysoka temperatura będzie się utrzymywać aż do miesiączki. Temperatura mierzona w pochwie jest prawidłowa ale na podstawie tych pomiarów nie można potwierdzić ani wykluczyć ciąży.
  Pozdrawiam

 • Niedomoga lutealna a ból piersi przed okresem

  Witam,

  mam 28 lat i od 3 lat mam plamienia przed okresem, które trwają 3-6 dni. Lekarz powiedział, że to normalne: stres, tempo życia, chemia w żywności. Ostatnio jednak zagłębiłam się w problem ze względu na chęć zajścia w ciążę. Rok temu miałam badanie prolaktyny, która wyszła podwyższona. Mój problem podrasowałabym do niedomogi lutealnej. Mam w związku z tym pytanie- czy podczas niedomogi lutealnej bolą przed okresem piersi? Mnie zawsze bolą na około tydzień przed spodziewanym okresem. No i nie rozumiem tego bo niby progesteron za niski co powoduje plamienia, ale piersi bolą co też jest spowodowane progesteronem. Proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam Ola.

  lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
  lek. Maja Sidor-LenkiewiczEndokrynolog

  Witam serdecznie,

  niedomoga lutealna polega na zaburzeniu fazy lutealnej cyklu miesiączkowego, co jest spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem ciałka żółtego z towarzyszącym niedostatecznym wytwarzaniem progesteronu. Skrócenie II fazy cyklu  nasuwa podejrzenie niedomogi lutealnej. Najczęściej występuje ona u kobiet z: plamieniami przedmiesiączkowymi, niepłodnością, poronieniami nawykowymi, porodami przedwczesnymi czy też z hyperprolaktynemią.

  Podwyższony poziom prolaktyny może być przyczyna dolegliwości bólowych piersi.
  Wpływ progesteronu na piersi jest następujący- podczas każdego cyklu miesiączkowego, na 3-4 dni przed wystąpieniem krwawienia miesiączkowego, brak progesteronu oraz czynnościowa przewaga estrogenów powodują zatrzymanie wody, co objawia się zwiększonym napięciem, a także powiększeniem się sutków. Po miesiączce, na skutek niskiego poziomu hormonów płciowych następuje cofanie się zmian oraz utrata wody.

  Bolesne napięcie piersi może być też jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Wówczas ból pojawia się ę między 13. a 25. dniem cyklu i nasila aż do wystąpienia menstruacji. Przyczyną jest brak równowagi hormonalnej ustroju. Główną rolę przypisuje się nadaktywności estrogenów oraz niedoborowi progestagenów w II fazie cyklu.

  Proponuję wyjaśnić sytuację ponieważ zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną problemów z zajściem i utrzymaniem ciąży.
  Pozdrawiam

 • Biały śluz, brak bólu piersi: czy to musi być ciąża?

  Witam,

  chciałabym się dowiedzieć czy to co się ze mną dzieje jest objawami ciąży, czy po prostu popadam w paranoje. Pierwszy objaw to, to że ostatnie krwawienie miałam około 6-7 dni prędzej niż zwykle, zazwyczaj cykl trwał 30-31 dni, tym razem zaczęłam krwawic już w 24 dniu cyklu. Krwawienie wyglądało na normalne, nie było mniej obfite. Dzisiaj mija 25 dzień następnego cyklu więc niedługo powinnam mieć, ale zwykle przed strasznie bolałby mnie piersi, tym razem takiego bólu nie czuję. Do tego zauważyłam biały śluz w pochwie po stosunku. Czy to wszystko znaczy, że jestem w ciąży?

  lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
  lek. Maja Sidor-LenkiewiczEndokrynolog

  Witam serdecznie,

  Objawy, które się u Pani pojawiły nie potwierdzają ani nie wykluczają ciąży.
  Co jakiś czas u każdej kobiety może dojść do przyspieszenia lub opóźnienia terminu miesiączki. Jeżeli taki incydent jest jednorazowy to nie jest powodem do niepokoju. Gdyby kolejne cykle były krótsze to należy wykluczyć m.in. zaburzenia hormonalne. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ginekologa, badanie USG narządu rodnego oraz badania hormonalne z krwi.

  Nieprawidłowa wydzielina z pochwy zwłaszcza o nieprzyjemnym zapachu oraz świąd okolic intymnych mogą być objawami stanu zapalnego dróg rodnych. On również może być przyczyną zaburzeń cyklu.

  Jest zatem wiele przyczyn, które mogą być odpowiedzialne za Pan objawy. W tej sytuacji proponuję wykonanie testu ciążowego. W przypadku ujemnego wyniku i dalszych wątpliwości konieczna będzie wizyta u ginekologa.
  Pozdrawiam

Potrzebujesz konsultacji?

Zobacz polecanych lekarzy

Umów wizytę

Nasza witryna korzysta z plików cookie. Pozostając na stronie wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej.

ŚR.18.07
CZW.19.07
PT.20.07
ŚR.18.07
CZW.19.07
PT.20.07
 • dr Izabella Palińska

  dr Izabella Palińska

  Endokrynolog
  Konsultacja endokrynologicznaod 140,00 zł
  Puławska 410 A, Warszawa
  POLMED S.A.
  Al. KEN / Przy Bażantarni 11, Warszawa
  PsychoMedic
  loader
 • Lek. Joanna Ciołek

  Lek. Joanna Ciołek

  Endokrynolog, Internista
  Konsultacja endokrynologiczna180,00 zł
  Przy Bażantarni 8b, Warszawa
  Centrum Medyczne Damiana Holding Sp. z o.o.
  loader
 • Dr n. med. Tadeusz Podsiadłowski

  Dr n. med. Tadeusz Podsiadłowski

  Endokrynolog, Ginekolog
  Konsultacja endokrynologiczna120,00 zł
  Odkryta 1A, Warszawa
  DORMED
  loader
 • Lek. Dariusz Świerczewski

  Lek. Dariusz Świerczewski

  Endokrynolog, Ginekolog
  Konsultacja endokrynologiczna200,00 zł
  Dominikańska 11a, Warszawa
  Gabinet Lekarski Dariusz Świerczewski
  loader
 • Piotr Kucharczyk

  Piotr Kucharczyk

  Endokrynolog
  Konsultacja endokrynologiczna170,00 zł
  Kasprowicza 48, Warszawa
  PsychoMedic
  loader

Popularne badania

Popularne zabiegi