Mgr Marta Żak

Mgr Marta Żak

Seksuolog, Psycholog
Katowice, śląskie
33
 • 410punktów za aktywność
 • 20podziękowań za odpowiedzi
 • 48udzielonych odpowiedzi
 • Nr 2Seksuolog, Katowice
 • Nr 15Psycholog, Katowice

Umów wizytę

Ten lekarz nie ma jeszcze możliwości umawiania wizyt przez internet.

 • Gabinet Psychoterapii Marta ŻakSokolska 80/4, Katowice
  tel.: 7935000...

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • O mnie
 • Odpowiedzi dla pacjentów (48)
 • Rekomendacje (1)
  średnia:

Psycholog, psychoterapeuta, seksuolog.

odpowiedzi na pytania (48)

 • Wprowadzanie nerwowej atmosfery przez matkę

  Mieszkam tylko z mamą, która lubi we wszystko ingerować i jest zaborcza. Potrafi się się obrazić i nie odzywać przez kilka dni. Szybko osądza innych, ma obsesje na punkcie sprzątania i zawsze posądza mnie o bałagan, nienawidzi kiedy jest krytykowana, wprowadza nerwową atmosferę. Od lat nie jest z ojcem i od tej pory nie była z nikim. Ma też problemy z relaksowaniem się i często emocjonalnie reaguje na wiadomości w telewizji. Jej jedyne zajęcia to zakupy, sprzątanie i praca. Co jest mojej mamie?
  Mgr Marta Żak
  Mgr Marta ŻakSeksuolog, Psycholog
  Na podstawie opisu osoby trzeciej nie można stawiać diagnozy. Wnosi Pani bowiem własne przeżycie, subiektywny obraz swojej mamy. Wiele z opisanych zachowań może wskazywać na stany wewnętrznego napięcia, obniżony nastrój, niski próg frustracji. Aby zrozumieć, co się dzieje zachęcam do rozmowy z mamą, może Pani wysunąć propozycję wizyty u psychologa. Przyjrzenie się relacji z mamą i własnym emocjom w tym obszarze, może być również dobrym celem terapii wlasnej. Może Pani również wybrać się na rozmowę konsultacyjną do psychoterapeuty wspólnie z mamą. Pozdrawiam serdecznie.
 • Derealizacja i schizofrenia aranoidalna

  Witam.Od jakiegoś czasu odnoszę wrażenie że żyje w innym świecie tzn muszę żyć w waszym swiecie.N niczego nie robię dla siebie tylko dla innych.Dodam że cierpię na derealizacja,schizofrenie aranoidalna.
  Mgr Marta Żak
  Mgr Marta ŻakSeksuolog, Psycholog
  Napisała Pani, że zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną. Zakładam zatem, że leczy się Pani psychiatrycznie i stosuje regularną farmakoterapię. Uczucie, jaki Pani przeżywa przypomina właśnie wspomnianą derealizację, a takie objawy również pojawiają się w przypadku zaburzeń psychotycznych. Czasami takie objawy poprzedzają tzw. dekompensację czyli pogorszenie i pojawianie się nasilonych objawów wytwórczych. Każdą zmianę funkcjonowania i różne objawy powinna Pani zatem zgłaszać lekarzowi prowadzącemu/terapeucie.
 • Czy w wieku 71 lat można mieć anoreksję?

  Bardzo proszę o informację czy w wieku 71 lat można mieć anoreksję? Pytam się ponieważ mój ojciec nie może wręcz patrzeć na jedzenie. Wyniki badań są dobre poza podwyższonym OB <50 i nieznaczną leukocytozą. Hematolog wykluczył CLL i znalazł stan zapalny odpowiadający za < OB- astmę oskrzelową.
  Mgr Marta Żak
  Mgr Marta ŻakSeksuolog, Psycholog
  W wieku Pana ojca mogą pojawić się zaburzenia odżywiania. Najczęściej będą się one jednak wiązać z innymi chorobami. Oczywiście w pierwszej kolejności należy wykluczyć podłoże somatyczne. Psychogeriatria opisuje różne zaburzenia psychiczne, które przebiegają z odmową jedzenia, są to na przykład stany depresyjne i psychozy (z urojeniami na temat zatrutego pojarmu). Wskazana byłaby zatem także konsultacja psychiatryczna.