Nasza witryna korzysta z plików cookie. Pozostając na stronie wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej.

Przemysław Zarzeczny

Przemysław Zarzeczny

Wrocław, dolnośląskie
 • 4508
  punktów za aktywność
 • 1523podziękowania za odpowiedzi
 • 234udzielone odpowiedzi

Umów wizytę

Ten lekarz nie ma jeszcze możliwości umawiania wizyt przez internet.

 • 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiuul. Rudolfa Weigla 5, Wrocław
  tel: 261 660 ...

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • O mnie
 • Odpowiedzi dla pacjentów (234)
 • Opinie

odpowiedzi na pytania (234)

 • Czy anemi może doprowadzić do otępienia?

  Witam. Czy anemia, którą się ma od jakiegoś czasu może doprowadzić do sporego otępienia? Czy można mieć wtedy problemy z pamięcią, wysławianiem się, koncentracją? Pozdrawiam
  Przemysław Zarzeczny
  Przemysław Zarzeczny
  Szanowna Pani! Objawy anemii mogą skutkować osłabieniem koncentracji i pamięci. Jest to związane m.in. z obniżonym dostępem do tlenu, który przenosi zmniejszona liczba erytrocytów. Poniżej przedstawiam objawy anemii z niedoboru żelaza. Wraz z kurczeniem się zapasów żelaza powstaje coraz mniej zdrowych czerwonych ciałek krwi i pojawiają się niepokojące objawy. Pierwszym sygnałem braku żelaza jest zwykle apatia i ciągłe zmęczenie bez wyraźnego powodu. Tracimy energię do pracy, pokładamy się i chętnie ucinamy sobie drzemkę. Cera i błony śluzowe bledną (dotyczy to zwłaszcza spojówek), pojawiają się sińce pod oczami, wyglądamy niezdrowo. Skóra jest sucha, szorstka, nie pomaga wklepywanie kremów. Włosy łamią się, wypadają, rozdwajają się końcówki. Paznokcie są kruche, pojawiają się na nich charakterystyczne podłużne prążki z rowkami. Innym objawem jest ból i pieczenie (owrzodzenie) gardła, jamy ustnej i języka. Często w kącikach ust robią się zajady. Bóle głowy, obniżenie koncentracji, sprawności myślenia i zapamiętywania też mogą sygnalizować niedobór. Dzieci, którym brakuje żelaza, gorzej się uczą. Z powodu osłabienia układu odpornościowego częściej łapiemy przeziębienie i jesteśmy podatni na infekcje. Typowymi symptomami niedoboru pierwiastka są też zawroty głowy, duszność podczas wysiłku, przyspieszenie pracy serca i oddechu, skłonność do siniaków, krwawienia z nosa. Nasilenie dolegliwości zależy od wieku, stanu zdrowia (np. chorób serca, chorób nerek, chorób wątroby) oraz czasu trwania niedoboru.
 • Co zrobić w przypadku pozytywnego testu na kiłę?

  Witam, wczoraj odebrałem wyniki badania na kiłę.test przesiewowy jest dotatni, vdrl również i cala reszta też. Mam 19 lat kompletnie nie wiem co zrobić po odebraniu wyniku gdzie się zgłosić. Proszę o jak najszybszą odpowiedz chciałbym zacząć odrazu się leczyć, strasznie schudlem przez ten okres i nie mam chęci do życia...
  Przemysław Zarzeczny
  Przemysław Zarzeczny
  Szanowny Panie! W Pana przypadku należy zgłosić się do lekarza POZ. Lekarz rozpocznie leczenie antybiotykiem, który uchroni Pana przed rozwojem zakażenia. Proszę również dbać w przyszłości o odpowiednie zabezpieczenie podczas stosunku, które może uchronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Okres wylęgania kiły wynosi zwykle 10-40 dni, średnio 21 dni. Maksymalny zakres wynosi od 3 do 90 dni, ponadto u części osób przebieg jest skryty, zatem brak objawów po 16 dniach, nie wyklucza zakażenia. Przypomnę też, że po stosunkach oralnych zmiana pierwotna może być zlokalizowana na wargach, języku lub po wewnętrznej stronie policzków, gdzie ciężko ją znaleźć. Zmiana pierwotna jest bezbolesna i samoistnie zanika po 6 tygodniach, co nie oznacza wyleczenia. Nawet ujemne wyniki badań serologicznych (WR, VRDL) wykonane w ciągu pierwszych 3 miesięcy po narażeniu nie pozwalają wykluczyć kiły. Zalecam poddanie się leczeniu, które polega zwykle na pojedynczym wstrzyknięciu 2,4 miliona j.m. penicyliny benzatynowej (Debecylina). Równie ważnym problem jest diagnostyka zakażenia HIV. Nic nie wiemy o statusie Pana partnera seksualnego w tym względzie. Zakażenie kiłą często współistnieje z zakażeniem wirusem HIV, ponadto kiła zwiększa zaraźliwość HIV (w USA 25% przypadków kiły współistnieje z HIV). Odsetek zakażonych HIV jest znacznie wyższy w grupach ryzyka, do których należą narkomani przyjmujący dożylnie środki odurzające oraz mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami. Ryzyko zakażenia HIV po pojedynczym akcie seksualnym jest realne, ale niezbyt duże.
 • Co oznacza wynik krzywej cukrowej po obciążeniu glukozą?

  Witam mam 18 lat. Robiłam krzywą cukrową. Obciążenie glukoza 75 g. Na czczo 89, po godz 107, a po dwóch 86 Czy wyniki są dobre?
  Przemysław Zarzeczny
  Przemysław Zarzeczny
  Wyniki są prawidłowe.

Potrzebujesz konsultacji?

Zobacz polecanych lekarzy

Umów wizytę

Nasza witryna korzysta z plików cookie. Pozostając na stronie wyrażasz na to zgodę. Dowiedz się więcej.

WT.21.08
DZIŚ22.08
JUTRO23.08
WT.21.08
DZIŚ22.08
JUTRO23.08
 • Mgr Anna Sienkiewicz

  Mgr Anna Sienkiewicz

  Fizjoterapeuta
  Konsultacja fizjoterapeutyczna60,00 zł
  Boguszowska 61a, Wrocław
  Centrum BOGUSZOWSKA
  loader
 • Lek. Karolina Galant

  Lek. Karolina Galant

  Pediatra
  Konsultacja pediatryczna100,00 zł
  Grabiszyńska 208, Wrocław
  POLMED S.A.
  loader
 • Grzegorz Gosek

  Grzegorz Gosek

  Fizjoterapeuta
  Konsultacja fizjoterapeutyczna100,00 zł
  Daszyńskiego 14, Wrocław
  Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji i Fizjoterapii
  loader
 • Lek. Andrzej Banach

  Lek. Andrzej Banach

  Ginekolog
  Konsultacja ginekologiczna160,00 zł
  Powstańców Śląskich 48a, Wrocław
  Dolnośląskie Centrum Ginekologii
  loader
 • Lek. Radosław Gutherc

  Lek. Radosław Gutherc

  Diabetolog
  Konsultacja diabetologiczna120,00 zł
  Grabiszyńska 208, Wrocław
  POLMED S.A.
  loader