Lek. Tomasz Makos

Lek. Tomasz Makos

Warszawa, mazowieckie
 • 84
  punkty za aktywność
 • 4podziękowania za odpowiedzi
 • 4udzielone odpowiedzi

Umów wizytę

Ten lekarz nie ma jeszcze możliwości umawiania wizyt przez internet.

 • Tomasz MakosWarszawa , Warszawa

  W tej placówce nie można jeszcze umówić wizyty przez internet.

 • O mnie
 • Odpowiedzi dla pacjentów (4)
 • Opinie

odpowiedzi na pytania (4)

 • Przyczyny bólu podbrzusza

  Witam. Mam problem z bólem podbrzusza od paru miesięcy. Byłam u różnych specjalistów: 3 ginekologów (pełen pakiet badań). Jeden stwierdził miejscowe zapalenie macicy. Dostałam leki przeciwzapalne i ból minął, ale na krótką metę. Miałam też USG jamy brzusznej, które również niczego nie wykazało. Wykluczono zapalenie wyrostka. Badania krwi również w normie. Ból jest nie do wytrzymania: kłujący, łamiący w pól, zwykle trwa od 2 do 4 min. Bardzo podobny do bolesnych skurczów macicy podczas menstruacji, lecz to odmienny ból. Najczęściej, po zażyciu 1 tabletki antykoncepcyjnej po okresie ból wraca. Zastanawiam się czy to tabletki antykoncepcyjne? Ale z drugiej strony biorę tabletki od roku - te same (pierwsze) i brzuch mnie nie bolał. Zmieniłam teraz na polski odpowiednik. Najgorzej jest wcześnie rano. Często aż się budzę od tego skurczu. Po wypiciu kawy i spaleniu papierosa (palę) ból często się wzmaga. W ciągu całego dnia mam około 3-5 skurczów niezależnych od posiłku/wypróżnienia. Odżywiam się zdrowo, choć jadam mało mięsa.

  Lek. Tomasz Makos
  Lek. Tomasz Makos

  Szanowna Pani,

  Wspomniane przez Panią objawy mogą świadczyć o poważnej chorobie, zwłaszcza ich nasilenie, dlatego powinna się Pani niezwłocznie udać ponownie do lekarza, gdyż tylko pełne badanie kliniczne oraz badania dodatkowe pozwolą postawić pełną diagnozę oraz poznać przyczynę nękających Panią bólów. Niemniej pozwolę sobie przedstawić moje propozycje. Na samym początkiem chciałbym przestrzec też przed bagatelizowaniem tych objawów.
  Jeśli bóle, tak jak Pani to opisuje, są niemożliwe do zniesienia, proponuję udać się w momencie, kiedy ból się pojawia na Izbę Przyjęć do szpitala. Wtedy lekarz będzie miał możliwość zbadania Pani podczas samego ataku bólu, co często daje dodatkowe informacje o chorobie.

  Wspomniany przez Panią ból kolkowy podbrzusza może świadczyć o kilku chorobach, jednak jego przewlekły charakter może wykluczyć część z nich. Zwłaszcza, że nie określiła Pani co konkretnie oznacza kilka miesięcy. Badaniem niezwykle przydatnym w Pani przypadku jest USG dopochwowe. Nie wiem czy już było przeprowadzone, jeśli nie to powinno.

  Jedną z najgroźniejszych chorób jaką należy podejrzewać u Pani jest ciąża pozamaciczna. Nie jest to najczęstsza choroba, lecz z całą pewnością najgroźniejsza mogąca mieć tragiczne powikłania. Nie wiem czy w trakcie przeprowadzania panelu badań o jakim Pani wspomniała, był test oznaczający beta-HCG. Jeśli nie to osobiście proponuję Pani samej zakupić taki test ciążowy i niezwłocznie go wykonać. Wynik ujemny, potwierdzi, że nie ma ciąży i nie trzeba się obawiać tej groźnej choroby. Podczas następnej wizyty lekarskiej może Pani wspomnieć o tej ewentualności. Ponadto niezbędne jest wykonanie wspomnianego USG dopochwowego.

  Endometrioza jest chorobą, którą również należy u Pani podejrzewać. Oprócz przewlekłych bólów brzucha występują bolesne miesiączki, bóle podczas współżycia oraz niepłodność. Choroba ta jest groźna, gdyż może prowadzić do niepłodności. Podstaw diagnostyki endometriozy jest badanie ginekologiczne, USG oraz laparoskopia. Ze względu na dużą inwazyjność laparoskopii jest ona przeprowadzane tylko w przypadku silnego podejrzenia endometriozy. Niemniej jest to najważniejsze badanie w jej diagnozowaniu.

  Pragną wspomnieć również, że badanie USG, jest badaniem obarczonym dość dużą zależnością od operatora, dlatego czasami przydatne jest jego powtórne wykonanie, zwłaszcza jeśli objawy się utrzymują. Zmiany niewidoczne w pierwszym badaniu mogą się uwidocznić w kolejnym badaniu.

  Bardzo chciałbym Panią zachęcić do kolejnego badania lekarskiego, gdyż tylko w ten sposób da się poznać pochodzenie Pani bólów. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ich natężenia, nie powinna ich Pani bagatelizować oraz postarać się dokładnie opisać swe objawy lekarzom, którzy powinni pochylić się nad Pani przypadkiem.

  Pozdrawiam,

 • Przyczyny częstomoczu

  Dzień dobry, mam częstomocz, parcie na cewkę. Podejrzewam, że z powodu podrażnienia płynem do higieny intymnej. Po prostu miałem wrażliwą żołądź i chciałem jak najwięcej płynu dać, żeby nie dotykać bezpośrednio palcem żołędzi, no i bardzo dużo płynu się dostało, tak dużo, że doszło nawet do odcinka cewki, gdzie jest nasada członka. Piekło mnie okropnie, potem było pieczenie przy oddawaniu moczu, po kilku dniach przeszło. Czy moje podejrzenia są słuszne i częstomocz jest wynikiem tego dawnego podrażnienia? Jeśli tak, czy można to podrażnienie jakoś leczyć domowo?

  Lek. Tomasz Makos
  Lek. Tomasz Makos

  Szanowny Panie,
  jest możliwe, że obecnie występujące u Pana objawy są przyczyną wspomnianego podrażnienia, jednak nie można wykluczyć także innej etiologii, zwłaszcza infekcyjnej. Dlatego na samym początku chcę Pana serdecznie zachęcić do udania się do lekarza pierwszego kontaktu, który dokona dokładnego badania klinicznego i upewni się, czy nie występują u Pana inne objawy.

  Do najbardziej niepokojących objawów w podobnym przypadku, a o których Pan jednak nie wspomniał, należą:
  - gorączka, dreszcze;
  - obecność wydzieliny z cewki moczowej;
  - ból w podbrzuszu, okolicy nadłonowej lub ból cewki moczowej.

  Jeśli oprócz wymienionych przez Pana objawów występuje któryś z powyższych, to powinien Pan niezwłocznie udać się do lekarza w celu wykluczenia infekcji. Nawet jeśli występują u Pana jedynie wymienione dwa objawy, to również należy w najbliższej perspektywie udać się do lekarza, gdyż u mężczyzny każą zawsze podejrzewać zapalenie prostaty i wymagają wykonania badań dodatkowych, w tym badania ogólnego moczu i posiewu moczu, oraz ewentualnego wdrożenia antybiotykoterapii.

  Dlatego odpowiadając na Pańskie pytania, nie mogę polecić leczenia domowymi sposobami i zachęcam do jak najszybszej wizyty u lekarza.

  Pozdrawiam

 • Przyczyny nadciśnienia tętniczego

  Witam. Mam 26 lat. Od kilku dni mam wahania ciśnienia między 130/145 a 80/90, puls między 85/100. Boli mnie w mostku, coś takiego jakby ucisk. Przy okazji mam zawroty głowy, jakby uczucie bujania, ból oczu, ucisk po obu stronach głowy i z tyłu. Do tego dochodzi ból kręgosłupa. Ogólnie czuję się osłabiony, otumaniony, trudno opisać ten stan. Czuję, jak pulsuje mi w głowie, odczuwam też duszność. Czy potrzebne jest robienie koronografii w moim przypadku? Proszę o pilną odpowiedź. Pozdrawiam

  Lek. Tomasz Makos
  Lek. Tomasz Makos

  Szanowny Panie,
  postaram się udzielić odpowiedzi w miarę możliwości, jednak bez pełnego badania nie będę w stanie postawić dokładnej i pewnej diagnozy. Dlatego niezbędna będzie wizyta u lekarza, zwłaszcza z Pana objawami.

  Zakładając że popełnił Pan drobny błąd w zapisie ciśnienia, rozumiem, że miał Pan na myśli wahania między 130/80 a 145/90. Takie wartości ciśnienia tętniczego mogą świadczyć o łagodnym nadciśnieniu tętniczym, jednak by je rozpoznać, należałoby przeprowadzić dwa niezależne pomiary ciśnienia tętniczego i powinny wskazywać powyżej 140/89. O ile ma Pan faktycznie podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, to nie sądzę by tłumaczyło to pozostałe Pana objawy.

  Z samego opisu jaki Pan mi wskazał możliwe mi się wydają zarówno niedokrwistość, jak i grypa (jeśli ma Pan również gorączkę). Ze względu na ból w mostku, o którym Pan pisał, należy myśleć o chorobie niedokrwiennej serca, jednak biorąc pod uwagę Pański wiek, nie jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna wspomnianych objawów. Niedokrwistość wydaje się dość prawdopodobna, jednak należy ją potwierdzić morfologią krwi. Do rozpoznania przyczyn Pana dolegliwości niezbędne jest wykonania badania lekarskiego.

  Proszę zwrócić uwagę, czy występują u Pana takie objawy, jak:
  - bladość skóry oraz śluzówek;
  - gorączka;
  - kołatania serca;
  - nudności;
  - ból promieniujący do lewego ramienia, łopatki lub żuchwy;
  - powiększenie węzłów chłonnych.

  Minimum badań, jakie powinien Pan zrobić, by ustalić przyczynę wskazanych objawów, to:
  - morfologia krwi;
  - jonogram;
  - EKG;
  - zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej;
  - enzymy mięśnia sercowego.

  Sugeruję Panu niezwłocznie udać się do lekarza, nawet na Ostry Dyżur w celu zbadania Pana przez lekarza oraz ewentualnego wykonania wskazanych badań.

Znaleźliśmy dla Ciebie innych lekarzy tej samej specjalizacji

Umów wizytę

PT.23.03
DZIŚ24.03
JUTRO25.03
PT.23.03
DZIŚ24.03
JUTRO25.03
 • Dr n. med. Beata Wiśniewska

  Dr n. med. Beata Wiśniewska

  Reumatolog
  Konsultacja reumatologiczna150,00 zł
  Grzybowska 61, Warszawa
  POLMED S.A.
  loader
 • Lek. Sławomir Wiśniewski

  Lek. Sławomir Wiśniewski

  Internista
  Konsultacja internistyczna140,00 zł
  Twarda 18, Warszawa
  POLMED S.A.
  loader
 • Lek. Iwona Górnicka

  Lek. Iwona Górnicka

  Dermatolog, Wenerolog, Dermatolog dziecięcy
  Konsultacja dermatologicznaod 150,00 zł
  Targowa 24, Warszawa
  POLMED S.A.
  Targowa 24, Warszawa
  POLMED S.A.
  loader
 • Dr n. med. Krzysztof Słomka

  Dr n. med. Krzysztof Słomka

  Internista
  Konsultacja internistyczna100,00 zł
  Gen. Tadeusza Pełczyńskiego 22 J/U 5, Warszawa
  Zdrowa Rodzina Sp. z o. o.
  loader
 • Lek. Ewa Gul

  Lek. Ewa Gul

  Internista
  Konsultacja internistyczna99,00 zł
  Targowa 24, Warszawa
  POLMED S.A.
  loader