Brak wyników
    • Kobieta
    • Mężczyzna

    porod-kleszczowy

    0 wyników

    porod-kleszczowy

    Brak wyników wyszukiwania. Spróbuj:
    • sprawdzić czy nie ma literówek
    • wyłączyć kilka filtrów
    • zwiększyć obszar wyszukiwania

    Poród kleszczowy przeprowadzany jest wtedy, gdy kobieta nie ma wystarczająco dużo siły, aby urodzić dziecko naturalnie, a poród powinien być zakończony szybko ze względu na zagrażające niedotlenienie płodu. Zalecany jest również w sytuacji zagrożenia życia matki lub dziecka. Poród kleszczowy może być przeprowadzany jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy liczy się czas, a kobieta nie może urodzić w żaden inny sposób. Obecnie wskazania do tego rodzaju porodu są ograniczone, stosuje się go tylko wówczas, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia cięcia cesarskiego, to znaczy gdy główka znajduje się już w dole kanału rodnego. Aby go wykonać, szyjka macicy powinna być odpowiednio rozwarta, muszą odejść wody płodowe i pęknąć pęcherz płodowy. Gdy maluch nie znajduje się w ułożeniu główkowym, wówczas nie można takiego porodu przeprowadzić.


    Poród kleszczowy odbywa się zazwyczaj przy znieczuleniu miejscowym krocza lub znieczuleniu zewnątrzoponowym. Wykorzystywane są przy nim kleszcze. Wyglądają one jak duże nożyce, na końcu jednak znajdują się odpowiednio wyprofilowane łyżki. Dzięki temu kleszcze z łatwością dopasowują się do główki dziecka oraz dróg rodnych kobiety. Po porodzie kleszczowym kobieta musi zazwyczaj dłużej dochodzić do siebie niż po porodzie naturalnym czy cesarskim cięciu. Maluszek zaś może po nim mieć na główce niewielkie zaczerwienienia lub zadrapania, jednak z czasem znikają one bez śladu. Bardzo rzadko pojawiają się powikłania w postaci uszkodzenia splotu ramiennego bądź nerwu twarzowego dziecka.

    Jesteś lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą?

    DOŁĄCZ DO NAS

    Administratorem udostępnionych danych osobowych jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej „WPM"). Podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora jakim jest m.in. świadczenie usług społeczeństwa informacyjnego (art. 4 pkt 25 RODO) obejmujące udostępnienie użytkownikom możliwości łatwego dotarcia do kompletnych i rzetelnych danych publicznie udostępnionych w systemach teleinformatycznych, pochodzących z publicznie dostępnych rejestrów jak i danych upublicznionych przez użytkowników. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, jak również prawo do zgłoszenia sprzeciwu w przewidzianych w prawie sytuacjach oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. czytaj więcej