Brak wyników
    • Kobieta
    • Mężczyzna

    stapedotomia

    0 wyników

    stapedotomia

    Brak wyników wyszukiwania. Spróbuj:
    • sprawdzić czy nie ma literówek
    • wyłączyć kilka filtrów
    • zwiększyć obszar wyszukiwania

    Stapedotomia jest to operacja, która ma na celu leczenie otosklerozy. Choroba ta polega na niedosłuchu spowodowanym zaburzeniami funkcjonowania ucha środkowego i wewnętrznego. W czasie stapedotomii otochirurg wymienia nieruchomą kosteczkę słuchową w uchu na protezę.

    Przeprowadza się ją zwykle przez przewód słuchowy, więc w konsekwencji nie występują żadne zewnętrzne blizny, a odpowiednia ruchomość kostek słuchowych przywraca słuch. Sama proteza jest nieodczuwalna i całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Efekty przeprowadzonego zabiegu są trwałe i zapobiegają rozwojowi choroby. Stapedotomia odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a po jej zakończeniu bardzo rzadko pacjentowi potrzebne są środki przeciwbólowe. Opatrunek z ucha zdejmuje się po około tygodniu.

    Jak każda operacja, również stapedotomia może wiązać się z pewnymi komplikacjami, jednak są one niezwykle sporadyczne. Powikłania, jakie mogą się pojawić to między innymi: infekcje, brak poprawy słuchu, uszkodzenie struny bębenkowej, porażenie nerwu twarzowego, zaburzenia równowagi, niedosłuch. Po operacji pacjent powinien kilka dni pozostać w szpitalu, a po około miesiącu przeprowadzić badanie słuchu. Stapedotomia jest wskazana dla osób, które mają patologiczną próbę Gelle, cienką błonę bębenkową lub przewodzeniowe upośledzenie słuchu. Operacji nie powinien być poddawany pacjent o złym stanie zdrowia, narzekający na szumy uszne, cierpiący na duży niedosłuch lub posiadający tylko jedno słyszące ucho.

    Jesteś lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą?

    DOŁĄCZ DO NAS

    Administratorem udostępnionych danych osobowych jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej „WPM"). Podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora jakim jest m.in. świadczenie usług społeczeństwa informacyjnego (art. 4 pkt 25 RODO) obejmujące udostępnienie użytkownikom możliwości łatwego dotarcia do kompletnych i rzetelnych danych publicznie udostępnionych w systemach teleinformatycznych, pochodzących z publicznie dostępnych rejestrów jak i danych upublicznionych przez użytkowników. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, jak również prawo do zgłoszenia sprzeciwu w przewidzianych w prawie sytuacjach oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. czytaj więcej