Brak wyników
  • Kobieta
  • Mężczyzna

  Tomografia komputerowa

  0 wyników
  Strona 1 z 3
  POPRZEDNIE
  NASTĘPNE

  Tomografia komputerowa, w skrócie określana jako TK lub CT, to badanie wykonywane przez radiologa, które umożliwia zobrazowanie praktycznie wszystkich partii ciała ludzkiego.

  Jest to możliwe dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu, które przenikając przez poszczególne tkanki, daje szansę na uzyskanie wyników o stanie zdrowia pacjenta na monitorze lub kliszy. Dzięki zaawansowanym technikom można uzyskać trójwymiarowy obraz danego narządu, a także obracać, pomniejszać i powiększać go według potrzeby. Osoba, która przygotowuje się do tomografii komputerowej nie powinna spożywać posiłku co najmniej sześć godzin przed wykonaniem TK. Faktyczne badanie rozpoczyna się w momencie, kiedy pacjent kładzie się na ruchomym stole, który następnie wsuwany jest do wnętrza urządzenia. Współczesne aparaty posiadają tak zwany intercom, dzięki czemu pacjent może mieć stały kontakt z lekarzem prowadzącym, dającym wskazówki dotyczące zachowania się podczas badania. Czas trwania TK nie jest długi, ponieważ ogranicza się maksymalnie do kilkudziesięciu minut.

  Po wykonanym badaniu, pacjent powinien dostarczyć organizmowi niezbędne składniki odżywcze w postaci posiłku oraz zwiększyć ilość wypijanych płynów.

  Nasza witryna korzysta z plików cookie. Pozostając na stronie wyrażasz na to zgodę.Dowiedz się więcej.