Brak wyników
    • Kobieta
    • Mężczyzna

    Tonsillektomia

    0 wyników

    Tonsillektomia

    Brak wyników wyszukiwania. Spróbuj:
    • sprawdzić czy nie ma literówek
    • wyłączyć kilka filtrów
    • zwiększyć obszar wyszukiwania

    Wycięcie migdałków (adenoidektomia i tonsylektomia) jest zabiegiem chirurgicznym, który polega na usunięciu zakażonych lub powiększonych migdałków gardłowych albo podniebiennych. Migdałki po 10 roku życia powinny się zmniejszać, jednak nie zawsze się tak dzieje. W związku z tym stają się źródłem często występującej anginy, która z kolei sprawia, że migdałki powiększają się.

    Usunięcie migdałków jest więc konieczne. Sam zabieg trwa niepełną godzinę przy ogólnym znieczuleniu i uśpieniu. Odbywa się bez zewnętrznych nacięć, gdyż migdałki są likwidowane przez usta. Dzieciom poniżej 4 roku życia lekarze starają się nie usuwać całości migdałków, gdyż są one częścią układu chroniącego przed zakażeniami dróg oddechowych. W starszym wieku, szczególnie gdy przerośnięty migdałek stwarza problemy zdrowotne, nie ma to już takiego znaczenia. Wskazaniami do operacji wycięcia migdałków są wielokrotne zachorowania na anginę, naciek lub ropień okołomigdałkowy, długotrwałe infekcje. Na 10 dni przed zaplanowaną operacją pacjent nie powinien przyjmować leków przeciwzapalnych lub rozrzedzających krew, a na 6 godzin przed nią nie może nic jeść ani pić. Po zabiegu pacjent przez około 1-2 doby powinien przebywać w szpitalu. Powinien także unikać gorących napojów i ciężkich potraw przez co najmniej kilka dni. Leżeć może tylko z głową na podwyższeniu oraz powinien spożywać duże ilości płynów. Po zabiegu istnieje możliwość wystąpienia komplikacji, które mijają po kilku lub kilkunastu dniach. Należą do nich: ból gardła lub ucha, krwawienie, zatkanie nosa, chrapanie, zmiana głosu.

    Jesteś lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą?

    DOŁĄCZ DO NAS

    Administratorem udostępnionych danych osobowych jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej „WPM"). Podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora jakim jest m.in. świadczenie usług społeczeństwa informacyjnego (art. 4 pkt 25 RODO) obejmujące udostępnienie użytkownikom możliwości łatwego dotarcia do kompletnych i rzetelnych danych publicznie udostępnionych w systemach teleinformatycznych, pochodzących z publicznie dostępnych rejestrów jak i danych upublicznionych przez użytkowników. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, jak również prawo do zgłoszenia sprzeciwu w przewidzianych w prawie sytuacjach oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. czytaj więcej