Brak wyników
    • Kobieta
    • Mężczyzna

    tracheotomia

    0 wyników

    tracheotomia

    Brak wyników wyszukiwania. Spróbuj:
    • sprawdzić czy nie ma literówek
    • wyłączyć kilka filtrów
    • zwiększyć obszar wyszukiwania

    Tracheotomia jest zabiegiem otolaryngologicznym, który polega na nacięciu przedniej ściany szyi i otwarciu tchawicy, aby wprowadzić do niej rurkę wspomagającą oddychanie. Pozwala to na pominięcie w procesie oddychania górnych dróg oddechowych, czyli nosa, gardła i krtani.

    Zabieg może być wykonany w trybie pilnym lub planowym i dzieli się na tracheotomię górną, środkową i dolną, w zależności od tego, na jakim poziomie węziny tarczycy jest przeprowadzany. Do tracheotomii kwalifikują się pacjenci, którzy cierpią na ciężkie urazy twarzoczaszki, porażenie fałdów głosowych z obu stron, a także osoby, które mają poparzone górne drogi oddechowe, mają w nich guza lub inną przeszkodę.

    Tracheotomia jest też przeprowadzana na pacjentach z nadmierną wydzieliną oskrzelową, po długiej intubacji lub wymagających sztucznej wentylacji. Zabieg jest także wstępem do laryngektomii. Po tracheotomii mogą pojawić się powikłania natychmiastowe, wczesne lub późne. Do natychmiastowych należą między innymi: odma, krwawienie, uszkodzenie nerwu krtaniowego, wytworzenie przetoki tchawiczo-przełykowej. Wczesnymi powikłaniami mogą być: zaleganie wydzieliny w rurce, obrzęk płuc, wysunięcie rurki. Z kolei późno pojawiającymi się komplikacjami są między innymi krwawienia z przetoki, przetoka tchawiczo skórna, zwężenie tchawicy.

    Jesteś lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą?

    DOŁĄCZ DO NAS

    Administratorem udostępnionych danych osobowych jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej „WPM"). Podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora jakim jest m.in. świadczenie usług społeczeństwa informacyjnego (art. 4 pkt 25 RODO) obejmujące udostępnienie użytkownikom możliwości łatwego dotarcia do kompletnych i rzetelnych danych publicznie udostępnionych w systemach teleinformatycznych, pochodzących z publicznie dostępnych rejestrów jak i danych upublicznionych przez użytkowników. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, jak również prawo do zgłoszenia sprzeciwu w przewidzianych w prawie sytuacjach oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. czytaj więcej