Brak wyników
    • Kobieta
    • Mężczyzna

    badanie-mowy

    2 wyników

    Badanie mowy wchodzi w skład badań neurologicznych, oferowanych nie tylko dzieciom, ale kierowanych również do osób dorosłych. Wśród najważniejszych aspektów dotyczących wymowy, wyróżnić można sposoby artykulacji, płynność wypowiedzi, a także umiejętność rozumienia wypowiadanych słów, interpretowania ich oraz powtarzania usłyszanych jednostek leksykalnych. Dzięki temu można sprawdzić pamięć słuchową oraz prozodię mowy (brzmieniowe właściwości mowy). Badanie to ściśle związane jest ze zdolnością prawidłowego oddychania oraz połykania, dlatego lekarz przeprowadzający badanie może zaproponować serię ćwiczeń językowych oraz pamięciowych.

    Badanie mowy, z którego można skorzystać w gabinecie lekarza neurologa najczęściej rozpoczyna się od swobodnej rozmowy poprzez ocenę sposobu wypowiedzi i jej zrozumienia. W późniejszym okresie dotyczy badania głowy oraz szyi, co jest ściśle związane z wyróżnieniem nerwów czaszkowych, odpowiedzialnych za ruch języka, a co za tym idzie ‒ rozwój mowy. Pomocny okazuje się także wykonywany na zlecenie lekarza rezonans głowy lub badanie elektroencefalograficzne (EEG). Badanie mowy pozwala stwierdzić, czy mózg działa prawidłowo, czy też jego struktury są uszkodzone w sposób wrodzony lub nabyty.

    Jesteś lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą?

    DOŁĄCZ DO NAS

    Administratorem udostępnionych danych osobowych jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej „WPM"). Podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora jakim jest m.in. świadczenie usług społeczeństwa informacyjnego (art. 4 pkt 25 RODO) obejmujące udostępnienie użytkownikom możliwości łatwego dotarcia do kompletnych i rzetelnych danych publicznie udostępnionych w systemach teleinformatycznych, pochodzących z publicznie dostępnych rejestrów jak i danych upublicznionych przez użytkowników. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, jak również prawo do zgłoszenia sprzeciwu w przewidzianych w prawie sytuacjach oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. czytaj więcej