Brak wyników
    • Kobieta
    • Mężczyzna

    scyntygrafia

    0 wyników
    Strona 1 z 1
    POPRZEDNIE
    NASTĘPNE

    Scyntygrafia jest badaniem diagnostycznym medycyny nuklearnej. Polega na podaniu pacjentowi izotopu promieniotwórczego, tzw. radioznacznika, który będzie rozpadał się w jego organizmie. Dzięki specjalnej kamerze, zmiany rozmieszczenia znacznika w poszczególnych organach są widoczne na ekranie komputera.

    Dzięki scyntygrafii lekarz będzie mógł trafnie zdiagnozować stan wybranych narządów bądź układów. Badanie scyntygraficzne wykonuje się przy problemach z tarczycą, układem trawiennym, chorobach nerek, zapaleniu wątroby, powtarzającym się zapaleniu płuc oraz nowotworach. Jeśli badanie wykonywane jest w celu diagnostyki schorzeń przewodu pokarmowego, wówczas nie należy przed nim spożywać żadnych posiłków. Przeciwwskazaniem do wykonania scyntygrafii jest karmienie piersią oraz ciąża. Badanie scyntygraficzne jest bezbolesne, jednak nie można się przy nim poruszać. Dlatego też dzieci, którym sprawia trudność pozostawanie bez żadnego ruchu, są usypiane lub uspokajane za pomocą środków farmakologicznych. Podczas wykonywania badania pacjent leży, siedzi lub stoi. Badanie scyntygraficzne trwa w sumie około godzinę.

    Jesteś lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą?

    DOŁĄCZ DO NAS

    Administratorem udostępnionych danych osobowych jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej „WPM"). Podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora jakim jest m.in. świadczenie usług społeczeństwa informacyjnego (art. 4 pkt 25 RODO) obejmujące udostępnienie użytkownikom możliwości łatwego dotarcia do kompletnych i rzetelnych danych publicznie udostępnionych w systemach teleinformatycznych, pochodzących z publicznie dostępnych rejestrów jak i danych upublicznionych przez użytkowników. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, jak również prawo do zgłoszenia sprzeciwu w przewidzianych w prawie sytuacjach oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. czytaj więcej