Brak wyników
    • Kobieta
    • Mężczyzna

    badanie-ginekologiczne

    3 wyników
    Strona 1 z 14
    POPRZEDNIE
    NASTĘPNE

    Badanie ginekologiczne przeprowadzane jest w celu zdiagnozowania dysfunkcji dróg rodnych kobiety. Powinno być wykonywane u każdej kobiety, która ukończyła 16 rok życia lub rozpoczęła współżycie seksualne.

    Badanie takie zazwyczaj odbywa się przez pochwę, natomiast u dziewic przeprowadzane jest przez odbyt. Jest ono bezbolesne, jeśli jednak pacjentka zacznie odczuwać jakikolwiek ból, wówczas powinna niezwłocznie zgłosić to lekarzowi. Zazwyczaj jest to tak zwane badanie dwuręczne (jedna ręka ginekologa bada narządy płciowe przez pochwę, druga znajduje się na powłokach brzusznych w okolicy podbrzusza), umożliwiające ocenę szyjki macicy, macicy, jajników i innych struktur miednicy mniejszej. Kolejnym etapem jest badanie z wykorzystaniem specjalnego wziernika, za pomocą którego ginekolog może pobrać wymazy z szyjki macicy.

    Przed badaniem kobieta powinna opróżnić pęcherz moczowy. Poddanie się badaniu ginekologicznemu może uratować zdrowie, a nawet życie kobiety. Pomaga ono wykrywać choroby narządów rodnych w bardzo wczesnym, jeszcze bezobjawowym stadium. Należy przy tym pamiętać, że ryzyko schorzeń narządów płciowych nie dotyczy jedynie dojrzałych kobiet, ale coraz częściej zapadają na nie młode dziewczyny (rośnie wśród nich również liczba chorób nowotworowych). Każda kobieta przynajmniej raz w ciągu roku powinna poddać się badaniu ginekologicznemu.

    Jesteś lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą?

    DOŁĄCZ DO NAS

    Administratorem udostępnionych danych osobowych jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej „WPM"). Podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora jakim jest m.in. świadczenie usług społeczeństwa informacyjnego (art. 4 pkt 25 RODO) obejmujące udostępnienie użytkownikom możliwości łatwego dotarcia do kompletnych i rzetelnych danych publicznie udostępnionych w systemach teleinformatycznych, pochodzących z publicznie dostępnych rejestrów jak i danych upublicznionych przez użytkowników. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, jak również prawo do zgłoszenia sprzeciwu w przewidzianych w prawie sytuacjach oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. czytaj więcej