Brak wyników
    • Kobieta
    • Mężczyzna

    cytologia

    9 wyników
    Strona 1 z 4
    POPRZEDNIE
    NASTĘPNE

    Cytologia, czyli badanie cytologiczne polega na pobraniu przez ginekologa za pomocą specjalnej szczoteczki wymazu z pochwy i szyjki macicy. Materiał jest następnie utrwalany i poddawany ocenie mikroskopowej. Badanie wykonywane jest również u dziewic, należy jednak wcześniej powiadomić o tym lekarza (wówczas wybierze on mniejszą szczoteczkę).

    Cytologia pozwala wcześnie wykryć zmiany nowotworowe w szyjce macicy, jej nadżerki oraz stany zapalne, a co za tym idzie ‒ wdrożyć odpowiednie leczenie, w momencie gdy są jeszcze całkowicie wyleczalne. Wraz z badaniem określa się również poziom czystości mikrobiologicznej pochwy i szyjki macicy. Jest to badanie bezbolesne. Trwa zaledwie kilka minut. Wynik zazwyczaj odbiera się po kilku dniach od pobrania wymazów. Pierwszą cytologię powinna wykonać każda kobieta, która rozpoczęła współżycie seksualne, a także panie między 20 a 25 rokiem życia. Badanie należy powtarzać raz w ciągu roku, a jeśli zachodzi taka potrzeba, nawet częściej (jeśli kobieta jest nosicielką wirusa HPV lub HIV, bierze leki obniżające odporność). Przed badaniem cytologicznym należy przynajmniej przez dobę wstrzymać się od współżycia oraz nie stosować leków dopochwowych czy tamponów. Ważne, aby wymazy pobierać co najmniej 4 dni po ostatniej miesiączce, najlepiej w 10-18 dniu cyklu.

    Jesteś lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą?

    DOŁĄCZ DO NAS

    Administratorem udostępnionych danych osobowych jest Wirtualna Polska Media S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej „WPM"). Podstawą prawną przetwarzania jest prawnie uzasadniony interes administratora jakim jest m.in. świadczenie usług społeczeństwa informacyjnego (art. 4 pkt 25 RODO) obejmujące udostępnienie użytkownikom możliwości łatwego dotarcia do kompletnych i rzetelnych danych publicznie udostępnionych w systemach teleinformatycznych, pochodzących z publicznie dostępnych rejestrów jak i danych upublicznionych przez użytkowników. Masz prawo m.in. do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania, jak również prawo do zgłoszenia sprzeciwu w przewidzianych w prawie sytuacjach oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. czytaj więcej